Mājas kaza (Capra aegagrus hircus)

Kaza jeb mājas kaza (Capra aegagrus hircus) ir vidēja auguma dobradžu dzimtas (Bovidae) mājdzīvnieks, kuras priekštece ir Tuvajos Austrumos un Austrumeiropā dzīvojošā savvaļas kaza (Capra aegagrus). Pastāv vairāk nekā 300 atšķirīgu kazu sķirnes, kas specializētas vai nu gaļas, vai piena, vai vilnas ieguvei. Latvijā ir izveidota viena piena kazu šķirne - Latvijas vietējā kaza. Kazai mājas aita (Ovis aries) ir samērā tuva radiniece, jo abas ir kazu apakšdzimtas (Caprinae) zīdītāji.

Kazu tēviņus dēvē par āžiem, mātītes par kazām un mazuļus par kazlēniem.

Mājas kaza
 Capra aegagrus hircus
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Tips  Hordaiņi (Chordata)
 Klase  Zīdītāji (Mammalia)
 Kārta  Pārnadži (Artiodactyla)
 Apakškārta  Atgremotāju apakškārta (Ruminantia)
 Dzimta  Dobradži (Bovidae)
 Apakšdzimta  Kazu apakšdzimta (Caprinae)
 Ģints  Kazas (Capra)
 Suga  Savvaļas kaza (C. aegagrus)
 Pasuga  Mājas kaza (C. a. hircus)


Latvijas vietējā kaza ir viena no mājas kazas (Capra aegagrus hircus) piena šķirnēm, kas izveidota Latvijā, tās saīsinātais apzīmējums ir LVK. Galvenā šķirnes priekšrocība ir tās adaptācija vietējiem klimatiskajiem apstākļiem, kas nosaka kazas ēdināšanas un turēšanas veidu. Tā ir ražīga, izturīga un samērā pieticīga. Latvijas vietējās kazas spēj ražot pietiekami daudz piena ar augstu tauku un olbaltumvielu saturu tajā, turklāt izmantojot lētu zāles lopbarību ar ļoti nelielām spēkbarības devām. To galvenokārt izmanto piena un gaļas iegūšanai, kā arī to var izmantot ādas un kažokādu ieguvei. No Latvijas vietējās šķirnes kazlēniem var iegūt labas kvalitātes gaļu, kuru liemeņi satur daudz liesās gaļas un maz taukaudu.

Latvijas vietējā kazu šķirne Latvijā no visām audzētajām kazu šķirnēm pēc pārraudzības datiem sastāda ap 85% no kopskaita. Savukārt 50% no visām Latvijas vietējām kazām audzē Vidzemē un Zemgalē.

Kazas ir vidēji lieli zīdītāji ar kompaktu ķermeņa uzbūvi. Ragi ir abiem dzimumiem, bet tēviņiem tie ir daudz lielāki un varenāki. Forma var būt ļoti dažāda atkarībā no šķirnes. Ragus kaza izmanto, lai aizstāvētos, lai nostiprinātu hierarhiju barā un lai aizstāvētu teritoriju. Kazas ir atgremotāji, un tām ir 4 kameru kuņģis. Pirmo reizi tās barību saplūc un pavirši sakošļā pirms norīšanas, pēc tam mierīgā, drošā vietā tās atguļas un barību atrij, to vēlreiz pārkošļājot.

Kazām acu zīlītēm ir horizontālu taisnstūru forma. Tā kā visbiežāk acīm ir pelēka krāsa, tad acu stūrainās zīlītes ir ļoti labi pamanāmas, salīdzinot ar tumšajām liellopu, briežu, lielāko daļu zirgu un aitu acīm. Mājas kazām abiem dzimumiem var būt bārdas, un dažām šķirnēm uz kakla sāniem ir ādas bārdas. Apmatojums un ķermeņa lielums kazām var būt ļoti atšķirīgs atkarībā no šķirnes.

Dažu šķirņu kazas un aitas ārēji izskatās ļoti līdzīgas, bet tās var atšķirt pēc astēm. Kazas aste vienmēr ir īsa un pacelta vertikāli uz augšu, turpretī aitas aste ir gara un nokarājas uz leju, lai gan ir šķirnes arī ar īsām astēm un daudzām šķirnēm astes tiek apgrieztas.

lv.wikipedia.org
lv.wikipedia.org

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu