Limbažu novads

Limbažu novads atrodas Vidzemes ziemeļrietumos. To veido Limbažu pilsēta, kas ir novada centrs, un septiņi pagasti, kas lepojas ar dabas, nozīmīgām kultūrvēstures bagātībām un dabai draudzīgu saimniekošanu. Limbažu novadā dzīvo gandrīz 20 000 iedzīvotāju.

Novada vēsture, tradīcijas, kultūra, dzīvesprieks un darbīgu cilvēku idejas satinušās triju krāsu kamolā – Limbažu novada simbolā.

Zaļā krāsa. Tā ir novada skaistā daba. Dižozoli, lapegļu alejas, dendroloģiskie stādījumi, unikālā Jumpravmuižas ezeru virkne, kurā viens aiz otra sarindojušies 6 ezeri. Gandrīz visa novada teritorija ietilpst Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Bagātīgas atpūtas iespējas sniedz jūras tuvums, upes un daudzie ezeri. Makšķerēšana, izvelkot lielos lomus, izbraucieni ar laivām vai ūdensvelosipēdiem, nesteidzīgas pastaigas un dabas izzināšana dabas takās. Ikviens var nobaudīt bioloģiskajās saimniecībās audzētos un gatavotos labumus. Lai to visu rimti izbaudītu vairāku dienu garumā, patīkama noguruma pārņemtos ceļotājus uzņems mājīgi viesu nami.

Violetā krāsa – apliecina novada stabilitāti, dižciltību un unikalitāti. Tā ir atpazīstamība nacionālā un globālā līmenī. Sakopti un restaurēti unikāli novada vēstures liecinieki – Limbažu vēsturiskais centrs, pilis, muižas, baznīcas. Limbažu novads ir Latvijas himnas autora Baumaņu Kārļa dzimtene. „Rumbiņos” dzeju radījis Fricis Bārda.

Brūni sarkanā krāsa – tā ir ilgtspējīga, seno tradīciju pārņemšana un kopšana, senās gudrības iedzīvināšana mūsdienu veiksmīgos attīstības plānos. Limbažu novada ļaudis pasaulē iziet ar prasmīgu amatnieku darinājumiem, lauksaimniecības produktu dabisko garšu. Dzīvesprieku novadā uztur dziedāšana, muzicēšana, teātra spēle un raits dejas solis pašdarbības kolektīvos un kopā sanākšana pilsētas un pagastu svētkos.

Ne tikai Latvijā, bet pasaulē zināms starptautiskais teātra festivāls „Spēlesprieks”, kā arī starptautiskais akordeonistu festivāls. Limbažos kaldinātas medaļas Eiropas un pasaules mēroga sacensībās kanoe un smaiļošanā.
www.limbazi.lv


Šajā uzskatījumā apkopoti Limbažu novada ciemi pēc Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras datubāzes. Limbažu novads sastāv no Katvaru, Limbažu, Pāles, Skultes, Umurgas, Vidrižu, Viļķenes pagastiem un Limbažu pilsētas. Pēc LĢIA datiem novada teritorijā atrodas 90 ciemi.

  • Katvaru pagastā atrodas 9 ciemi.
  • Limbažu pagastā atrodas 11 ciemi.
  • Pāles pagastā atrodas 6 ciemi.
  • Skultes pagastā atrodas 22 ciemi.
  • Umurgas pagastā atrodas 15 ciemi.
  • Vidrižu pagastā atrodas 5 ciemi.
  • Viļķenes pagastā atrodas 13 ciemi.

lv.wikipedia.org

Limbažu pilsēta
Limbaži ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām. Limbažu novads bijis apdzīvots jau sen pirms mūsu ēras. 9. km no Limbažiem pie Dravnieku mājām ir t.s. akmens krāvuma senkapi, ko arheologi datējuši ar neolīta beigām, un bronzas laikmeta sākumu. Senkapos apbedīti somu-ugru cilšu iedzīvotāji-lībieši.
Limbažu pilsēta izveidojusies pacēlumā, ielejveida padziļinājumā atrodas Limbažu Lielezers. Limbažu Lielezers veidojies ledus laikmetā ledus strēlēm virzoties un izgraužot iežus. Ezers stiepjas tādā virzienā, kādā virzījies ledājs. Ezeru ieleja- Limbažu Lielezers un Dūņezers, netālais jūras tuvums- te atrodami tādi topogrāfiskie apstākļi, kādi bija vajadzīgi seno primitīvo un viduslaiku apcietinājuma vietām. Jūras tuvums ir svarīgs ģeogrāfiskais fakts, kas sekmējis Limbažu rašanos un pastāvēšanu. Svētupe, kas iztek no Dūņezera, tagad ir neliela upīte ar līkumainu gaitu un lielu kritumu, senatnē Limbaži uzturējuši sakarus ar jūras krastu un piedalījušies jūras tirdzniecībā.

Pirmās vēsturiskās ziņas par novadu atrodamas 13.gs. sakarā ar vācu krustnešu iebrukumu. Limbaži tiek pieskaitīti kā viens no iespējamajiem Metsepoles novada centriem, jo šeit bija pilskalns castr.Lemeselle un viduslaikos tieši Limbaži kļūst par Rīgas arhibīskapijas „lībiešu gala" centru. Pastāv versija, ka Limbažu pili cēlis jau bīskaps Alberts 1223.gadā (kas varētu būt arī par pamatu pilsētas sākotnes datēšanai). Limbaži piederēja pie mazajām Livonijas pilsētām, tomēr ar noteiktu lomu Livonijas vēstures norisēs. Te atradās viena no Rīgas arhibīskapa rezidencēm, un, kaut arī neliela, pilsēta bija Hanzas savienības locekle. Limbažu vārds ir viens no nedaudzajiem Latvijas vietvārdiem, kas rakstos fiksēti sen.

Pilsētas vēsturiskajā centrā mūsdienās saglabājies plānojums, kas izveidojies 1385.gadā pēc aizsargmūru izbūvēšanas. Vecpilsētas apbūve tapusi 18. gs. un 19. gs. beigās, pilsētas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis.

Limbaži ir Latvijas himnas autora Baumaņu Kārļa dzimtā vieta (apbedīts Jūras ielas kapos, 1998.g. Cēsu un Dailes ielas stūrī uzstādīts piemineklis himnas autoram).

Limbažu pilsētas galvenās tautsaimniecības nozares ir tirdzniecība, pārtikas ražošana un pārstrāde, kokapstrāde un amatniecība, Latvijā atpazīstami pēc maizes un piena izstrādājumiem, kokapstrādes uzņēmumiem, vilnas un lina tekstilizstrādājumu ražotnes, tautas lietišķās mākslas studijas „Dzilnas", sasniegumiem smaiļošanā un kanoe airēšanā, aktīviem kultūras kolektīviem, Ausekļa Limbažu teātra.
Limbažu pilsēta un Limbažu pagasts ietilpst Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ainavu aizsardzības zonā, kas ir lielākā Latvijas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā.
www.limbazi.lv


Katvaru pagasts
Katvaru pagasts atrodas Limbažu novada ziemeļaustrumu daļā. Pagasta teritorija sākas aiz Limbažu pilsētas robežām un stiepjas 21 km garumā no Limbažiem ziemeļaustrumu virzienā līdz pat Puikules dzelzceļa stacijai. Pagasta centrs Pociemsatrodas 15 km no novada centra - Limbažiem un 102 km no Rīgas. Pagasta teritorija robežojas ar Limbažu pilsētu, Viļķenes, Pāles, Brīvzemnieku, Umurgas, Limbažu un Dikļu pagastiem. Pagasta teritoriju šķērso Limbažu - Alojas autoceļš. Apdzīvotas vietas - Katvari, Pociems, Priedes un Tiegaži.
Platība: 124.86 km2
Iedzīvotāju skaits: 1310
www.limbazi.lv


Limbažu pagasts
Limbažu pagasts ir viena no Limbažu novada teritoriālajām vienībām. Robežojas ar Limbažiem, Umurgas, Vidrižu, Skultes pagastiem, Salacgrīvas novada Liepupes pagastu, Krimuldas novada Lēdurgas pagastu un Pārgaujas novada Stalbes un Straupes pagastiem.
Platība 228 km2
Iedzīvotāju skaits: 2394
www.limbazi.lv


Pāles pagasts
Pāles pagasts ir viena no Limbažu novada administratīvajām teritorijām tā ziemeļos. Robežojas ar sava novada Katvaru un Viļķenes pagastiem, Salacgrīvas novada Salacgrīvas pagastu un Alojas novada Alojas un Brīvzemnieku pagastiem. Pāles pagastā ir 2 ciemati - Pāle un Ārciems, kā arī apdzīvotas vietas bijušo pusmuižu teritorijās- Drieliņi un Suceni jeb Būdele.
Iedzīvotāju skaits: 821
Platība 146 km2
www.limbazi.lv


Skultes pagasts
Skultes pagasts atrodas Limbažu novada dienvidu daļā, bet tā teritorija 5,8 km garumā piekļaujas jūrai. Attālums no pagasta centra līdz Rīgai ir 56 km, līdz novada centram Limbažiem - 40 km. Pagasta teritoriju šķērso autoceļš VIA Baltica. 2007. gada rudenī tika nodots moderns, Eiropas standartiem atbilstošs, jauns autoceļš satiksmes mezgls ar diviem ceļa pārvadiem un vienu dzelzceļa pārvadu, Rekonstruēti esošie pagasta ceļi Skulte -Vidriži 1,3 km garumā, ceļš uz Skultes dzelzceļa staciju un ceļa Dūči-Limbaži posms.
Platība 14 647,3 ha
Iedzīvotāju skaits: 2103
www.limbazi.lv


Umurgas pagasts
Umurgas pagasta teritorija sākas aiz Limbažu pilsētas un stiepjas  no Limbažiem ZA virzienā. Pagasta teritorija robežojas ar Valmieras un Cēsu rajonu. Pagasta centrs ir Umurga un tas atrodas valsts autoceļu Limbaži - Valmiera un Limbaži - Cēsis krustpunktā.
Platība 189.66km2
Iedzīvotāju skaits: 1181
www.limbazi.lv


Vidrižu pagasts
Vidrižu pagasts atrodas Limbažu rajona dienvidos, 25 km attālumā no novada centra, 60 km attālumā no Rīgas un 15 km attālumā no Saulkrastiem. Vidrižu pagasts robežojas ar Skultes pagastu R, ar Limbažu pagastu Z, ar Lēdurgas pagastu A, ar Sējas un Krimuldas pagastiem D. Pagasts izvietots abpus autoceļam Limbaži - Rīga 20 km garumā un ietver 4 blīvi. Apdzīvotas vietas: Bīriņi, Gravas, Vidrižus un Igati.
Platība 106.2 km2
Iedzīvotāju skaits: 1536. Apdzīvojuma blīvums pagasta teritorijā nav vienmērīgs, jo lielākais skaits iedzīvotāju koncentrējas pagasta apdzīvotajos centros – Vidrižos, Bīriņos, Gravās un Igatē.
www.limbazi.lv


Viļķenes pagasts
Viļķenes pagasts atrodas Limbažu rajona centrālajā daļā, uz ZR no rajona centra – Limbažiem. Attālums līdz Limbažiem – 15 km, Rīgai – 90 km, ostas pilsētai Salacgrīvai – 30 km. Pagastam ir 2 km gara robeža ar VIA Baltica. Pagasts robežojas ar Pāles, Katvaru, Limbažu, Liepupes pagastiem un Salacgrīvas pilsētu ar lauku teritoriju. Pagasta kopplatība 22521,5 ha (jeb 225,2 km2). Apdzīvotās vietas: Viļķene - pagasta administratīvais centrs, Vitrupe, Āstere, Ķirbiži, Šķirstiņi
Platība 225,2 km2
Iedzīvotāju skaits: 1364
www.limbazi.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu