Liepājas Rožu laukums
Rožu laukums atrodas Liepājas pilsētas centrā. Ir galvenais pilsētas laukums un viens no Liepājas simboliem. Bieži laukumu sauc par Liepājas sirdi, jo Rožu laukums atrodas pilsētas pašā centrā. Vasarā te krāšņi zied rozes, bet ziemā laukums pārtop par romantisku Ziemassvētku saliņu. Rožu laukums ir populāra iedzīvotāju satikšanās vieta un tūristu iecienīta apskates vieta. Laukums ir 0,44 ha liels, to veido centrālā dobe ar rozēm, no kā laukums arī ieguvis savu nosaukumu un ap laukumu izvietoti koki un soliņi. Grupa Līvi savulaik sacerēja dziesmu par Rožu laukumu, pašu dziesmu arī nosauca par Rožu laukumu.
Vēsture
Jau 1797. gada Liepājas plānā šis laukums ir nosaukts kā Neue Markt jeb latviski Jaunais tirgus, kas tur ir pastāvējis no 17. gadsimta beigām.
1910. gadā pēc tam kad tirgus tika pārcelts uz savu tagadējo vietu, vietējā vara izlēma veidot atklātu parku ar apstādījumiem. 1911.gadā starp labākajiem darbiem tika izvēlēts Georga Kūfalta veidotais projekts. Kūfalta projekts paredzēja ģeometrisku laukuma kompozīciju ar rožu Rundāli centrā un ģeometrisko orientētiem celiņiem. Vēlāk mainoties apstādījumu veidošanās modei, laukums ticis papildināts ar brīvi stādītiem kokiem un krūmu grupām, kas neatbilda kopējai kompozīcijai. Viņa projekta laikā tika ierīkots atklāts dārzs ar labiekārtotu skvēru ar apstādijumiem pirmajiem kokiem- skābaržiem un liepām, rožu dobe ar 500 rožu stādiem. Rožu laukums lepojas ar savu dižkoku- Mandžūrijas valriekstu.
1911. gadā pēc iedzīvotāju inicitīvas laukumu nosauca par Rožu laukumu un kļuva par Liepājas sirdi. Laukums vairāk kārt ticis pārdāvēts. 1945. gadā laukumu sauca par Uzvaras laukumu, bet 1988. gada, tas atkal atguva savu iepriekšējo nosaukumu Rožu laukums.
1999. gadā pašvaldība pasūtija arhitektam Andrim Kokinam izstrādāt laukuma rekonstrukcijas un attīstības koncepciju. Projektā paradzēja saglabāt esošo ideju par ģeometrisku laukuma kompozīciju, cirptiem skābaržiem un centrālo rožu dobi. Ap Rožu laukuma centrālo dobi virknējas Liepājas sadraudzības pilsētu ģerboņi. 2000. gadā pabeidza Rožu laukuma rekonstrukcijas darbus.
www.zudusilatvija.lv
lv.wikipedia.org