Lielais ķīris
Lielais ķīris (Latīņu v. – Larus ridibundus; Angļu val. - Black – headed Gull; Vācu val. – Lachmöwe; Krievu val. - Озерная чайка)
Lielais ķīris ir visbiežāk sastopamā, vidēja lieluma, slaida kaija. Kājas sarkanas. Pavasarī pieaugušajiem putniem uz galvas slīpi norobežota tumši brūna „maska”. Gaiši zilganpelēko spārnu gali melni, balta aste. Lidojumā uzkrītoši balta spārnu priekšmala (sevišķi pretskatā),spārnu apakšpuse gaiša. Rudenī galva balta ar tumšu plankumu ausu apvidū, melna aste. Jaunie ķīri ir brūnganpelēki ar baltām galvām., melnu astes galu, un neskaidri baltām krūtīm. Lidojošus kukaiņus ķer arī gaisā.
Parasti apmetas šaurlapu vilkuvālīšu vai niedru ceriem aizaugušos ezeros un upes grīvās. Barojoties dažādās ūdenstilpēs, jūrmalā (sevišķi ostās), uz tikkko apstrādātiem laukiem, pilsētās, izgāstuvēs. Tie sastopami lielākās un mazākās kolonijās.
Ligzdo: Seklos ezeros un dīķos, arī ūdensaugu slīkšņās vai uz salām. Aprīlī – maijā. Parasti lielās kolonojās. Ligzdu taisa uz ciņiem vai peldošām zāļu saknēm, dēj 2 – 3 netīri zaļganas, olīvdzelteniem vai brūniem plankumiem izgreznotas paprāvas olas.
Balss: Ķērcošs „kirrāā” u. tml. Sevišķi trokšņains ligzdošanas vietās.
Ceļo: Atlido martā, aizlido oktobrī. Neliela daļa var pārziemot tepat.
Nesajaukt: Ar melngalvas kaiju, kurai pavasarī melnā galva taisni norobežota no baltā kakla, spārnu gali nav melni, kājas melnas, un ar mazo ķīri, kurš augumā mazāks, pelēkmelnu spārnu apakšpusi un atšķirīgu balsi.
Avots: J. Baumanis, V. Klimpiņš „Putni Latvijā”, Kārlis Grigulis „Putnu grāmata”.
Lielais ķīris (Larus ridibundus) ir neliela izmēra kaija (Tārtiņveidīgo kārta, Kaiju dzimta), kas minitās lielākajā daļā Eiropas un Āzijas, kā arī Kanādas austrumu piekrastē. Vairums populācijas ir gājputni, kas ziemot dodas tālāk uz dienvidiem, bet daži putni, kas apdzīvo Eiropas maigāka klimata daļas, ir arī to pastāvīgie iemītnieki.
Šī kaija ir aptuveni 38-44 cm gara ar 94-105 cm gariem spārniem. Tā mitinās kolonijās niedrājos vai purvos, vai ezeru saliņās, un veido ligzdas uz cietas pamatnes. Kā lielākā daļa kaiju, lielais ķīris ir bara putns. Tomēr tā nav jūras putns un reti kad novērojama virs ūdens tālu no krasta.
Lielais ķīris ir drosmīgs putns, kas nebaidās cilvēka tuvuma un ir viegli piebarojams. Ķīris neatteiksies parakāties pa pilsētas atkritumiem vai „pamedīt” bezmugurkaulniekus nopļautos labības laukos.
Lidojumā viegli pamanīt putna balto spārnu kontūras. Vasarā pieaugušam putnam galva ir šokolādes brūnā krāsā (ne melna, kaut arī putna angliskais nosaukums ir „black-headed gull” – „melngalvas kaija”), gaiši pelēks ķermenis, melni spārnu gali, sarkans knābis un kājas. Ziemā putns ir gaišā tērpā.
Šīs sugas pārstāvim nepieciešami 2 gadi, lai sasniegtu briedumu.
Lielais ķīris ir ļoti trokšņains, skaļš un „kašķīgs” putns – šo iespaidu vēl pastiprina fakts, ka konkrētie putni parasti uzturas baros.
Jau vairākus gadus pēc kārtas lielie ķīri kopā ar zīriņiem kā ligzdošanas vietu ir iecienījuši Preses nama jumtu Rīgā, Daugavas kreisajā krastā.
Lasīt tālāk