Lielais nātru raibenis (Vanessa atalanta)
Lielais nātru raibenis (Vanessa atalanta) ir viens no Eiropas faunas košākajiem dienas tauriņiem. Spārnu plētums 55-63 mm. Lielā nātru raibeņa divkrāsainie, neskaitāmiem zarotiem izaugumiem klātie kāpuri vasaras pirmajā pusē atrodami satītās nātru lapās. Pieauguša kāpura garums ir aptuveni 40 mm. Kūniņas karājas, ar ķermeņa pakaļgalu piestiprinājušās pie zāļu stiebriem vai dažādiem priekšmetiem. Tauriņi izšķiļas vasaras otrajā pusē. Lielo nātru raibeni uz ziediem var redzēt reti. Priekšroku tas dod iztecējušai, rūgstošai koku sulai, viņu piesaista arī saspiesti augļi. Lielais nātru raibenis mēdz veikt tālus pārlidojumus; pašreiz šī suga izplatīta uz sauszemes gandrīz visā pasaulē. Populācijas nepārtraukti sajaucas, tādēļ tik plašā teritorijā neveidojas ģeogrāfiskās formas.
Latvijā lielais nātru raibenis ir parasta suga. Katru gadu vasaras vidū novērojami tā ieceļojumi no dienvidu rajoniem, dažreiz lielā skaitā, tādēļ tauriņu skaits dažādos gados ir atšķirīgs. Zinātnieki noskaidrojuši, ka Centrālajā Eiropā tieši ceļojošajiem īpatņiem ir izšķiroša nozīme sugas saglabāšanā. Dažreiz Latvijā konstatēti arī lielā nātru raibeņa ziemošanas gadījumi.
To, ka tauriņi lieliski lido, redzējis ikviens. Tiešām, dažiem tauriņiem, piemēram, sfingiem, lidošanas ātrums var sasniegt pat 60 km stundā! Tauriņš var nolidot vairāk nekā divus tūkstošus kilometru? Latvijā sastopamas gandrīz 200 tauriņu sugas, kas īstenībā nemaz nepieder pie mūsu faunas. Šie tauriņi šeit atlido regulāri vai nejauši, pārvarot no dažiem simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem kilometru!
Dažu tauriņu dzīvesveids ir līdzīgs gājputnu ieradumiem. Klasiskie piemēri – lielais nātru raibenis jeb admirālis (Vanessa atalanta) un dadžu raibenis (Cynthia cardui): katru gadu vasaras vidū šie tauriņi lielos baros atlido pie mums no ziemošanas rajoniem – Dienvideiropas un Ziemeļāfrikas. Pēc pārošanās un olu dēšanas tauriņi aiziet bojā, un tur neko nevar darīt – tauriņu mūžs ir īss, un viņi vairojas tikai vienreiz mūžā. Kad kāpuri izaug lieli, tie iekūņojas, un vasaras beigās no kūniņām izšķiļas jaunie tauriņi. Īsu brīdi vasaras beigās tie palidinās pa dzimto vietu, bet rudenī šie raibspārņi atkal dodas uz dienvidiem pārlaist ziemu. Nākamajā gadā viss atkārtojas.
Lasīt tālāk