Latgales Kultūrvēstures muzejs

Latgales Kultūrvēstures muzejs atrodas pilsētas administratīvajā centrā, netālu no Latgales Atbrīvošanas pieminekļa „Vienoti Latvijai”. Laukumā pretī muzeja centrālajai ieejai ikviens var piestāt un nofotografēties pie dzejnieka, mākslinieka un bijušā muzeja darbinieka Antona Kūkoja (1940–2007) pieminekļa (atklāts 2012. g.). Vasaras mēnešos leģendu par princesi Rozi atgādina krāšņi ziedošas rozes. Muzejs ir „Ģimenēm draudzīga vieta” un sociālās akcijas „Draudzīga vieta bērnam” dalībnieks. Trijos stāvos izvietotās izstāžu un ekspozīciju zāles ērti sasniedzamas ar liftu. Apmeklējot virtuālo muzeju mājaslapu www.futureofmuseums.eu, izzināma izglītojoša spēle par podniecību „Māla pārvērtības” un 500 Latgales keramikas meistardarbi no muzeja krājuma.

Muzejs dibināts 1959. gadā kā Ludzas Novadpētniecības muzeja filiāle un izvietots ēkā, kurā līdz Otrajam pasaules karam atradās Latgales Centrālais muzejs.

No 1960. gada muzejs darbojas patstāvīgi kā Rēzeknes Novadpētniecības muzejs, atverot savu pirmo ekspozīciju. Atbilstoši krājuma kolekciju raksturam un darba saturam, 1990. gadā Rēzeknes Novadpētniecības muzejs tiek pārdēvēts par Latgales Kultūrvēstures muzeju (LKM), kopš 1989. gada apmeklētājiem tiek atvērta muzeja lasītava.

1996. gadā Rēzeknes pilsētas pašvaldība muzeja vajadzībām nodod trīsstāvu ēku līdzās muzeja centrālajai ēkai, kurā darbu uzsāk LKM Izstāžu nams.

2010. gadā, ERAF un Rēzeknes pilsētas domes finansētā projekta ietvaros, notika muzeja rekonstrukcijas darbi, kuru gaitā tika modernizēts izstāžu nams un uzbūvēta jauna piebūve, kas savieno vēsturisko muzeja ēku un izstāžu namu vienā kompleksā.

Muzeja krājumā ir vairāk nekā 70 000 kultūrvēsturisku, mākslas un etnogrāfisko priekšmetu. Šeit apskatāma lielākā Latgales keramikas pastāvīgā ekspozīcija Latvijā un pasaulē.

Apmeklētājiem pieejamas pastāvīgajās ekspozīcijas:

  • “Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums”;
  • “Rēzekne laikmetu griežos” – pilsētas vēsture 7 gadsimtos;
  • “Latgales māksla” – mākslas izpausmes Latgalē no 20. gs. 30. gadiem līdz mūsdienām.

Skolēnu un interesentu grupām, kā arī ģimenēm ar bērniem muzejs piedāvā plašu izglītojošu muzejpedagoģisko programmu klāstu par aktuālām Latgales tradīcijās un kultūrvēsturē balstītām tēmām no arheoloģijas līdz mākslai: “Seno latgaļu dzīvesveids”, “Zemes dzīļu noslēpumi”, “Māla pikuča piedzīvojumi”, “Latvijas Brīvības cīņas”, “Senās spēles un rotaļas”, “Pirmo reizi izstādē” u.c.

Virtuāli izdzīvo māla pārvērtības no māla rakšanas līdz cepļa dedzināšanas un paša veidota māla trauka apbrīnam datorspēlē “Māla pārvērtības”.
rezekne.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu