Kāpostu baltenis (Pieris brassicae)
Kāpostu baltenis (Pieris brassicae)
Nosaukums angliski: Cabbage white
Pieaudzis tauriņš balts, parasti ar diviem melniem apļiem uz priekšspārniem. Pakaļspārnu apakšpuse dzeltenīga ar tādiem kā sīkiem punktiņiem. Salīdzinot ar citiem līdzīgiem balteņiem (kāļu, dedestiņu, rāceņu), izmēros ievērojami lielāks.
Priekšspārnu augšpusē melnais spārna stūris gar spārna galu sniedzas diezgan tālu, līdz 4. vai pat 5. dzīslai, turklāt vienlaidus, nevis pārtrauktiem plankumiem kā tas ir kāļu baltenim.
dziedava.lv
Saimniekaugi:
dažādi krustzieži.
Bojājumi:
kāpuri apgrauž augu lapas. Jaunie kāpuri uzturas vienkopus un nograuž lapu mīkstumu. Vecākie kāpuri izklīst un grauž visu lapas plātni. Pirmās paaudzes kāpuri sastopami galvenokārt uz savvaļas augiem. Kultūraugus bojā otrās paaudzes kāpuri.
Saimnieciskā nozīme:
diezgan bieži savairojas masveidā.
Bioloģija:
Gadā attīstās 2-3 paaudzes. Pavasarī no kūniņām iznākušie tauriņi siltā laikā intensīvi lido. Mātītes dēj olas uz savvaļas krustziežiem lapu apakšpusē, pa 30-200 oliņām vienkopus. Viena mātīte izdēj līdz 300 olu. Pēc 8-14 dienām izšķiļas kāpuri, kas uzturas vienkopus un grauž lapas, vēlāk tie izklīst pa visu augu un pāriet uz citiem augiem. Pieauguši kāpuri ir pēc 20-30 dienām, tie piestiprinās pie substrāta un iekūņojas. Jūlijā no kūniņām iznāk tauriņi, tie dēj oliņas uz kultūraugiem, kur attīstās otrā un trešā paaudze.
Pārziemo:
kūniņas uz ēku sienām, žogiem, krūmiem.
Dabiskie ienaidnieki:
kāpurlapsene, spožlapsene, parazītlapsene, kukaiņēdāji putni.
www.vaad.gov.lv