Kuldīgas vecpilsēta
Kuldīgas vēsturiskais centrs ir izcili labi saglabājies un brīnišķīgs atgādinājums par Kurzemes-Zemgales hercogistes uzplaukuma un tirdzniecības laiku 16. gadsimta beigās, 17. un 18. gadsimtā, kad pilsētu pazina kā Goldingenu.
Kuldīga bija Kurzemes pirmā valdnieka hercoga Gotharda Ketlera galvenā dzīvesvieta un administratīvais centrs kopš hercogistes dibināšanas brīža 1561. gadā. Kuldīga saglabāja svarīgu lomu hercogistes, kas valdīja šajā nozīmīgajā Baltijas daļā no 1561. gada līdz 1795. gadam, pārvaldē.
Mūsdienu Kuldīgas vēsturiskā centra ielu ainavā ir skaidri pamanāmas 16. līdz 18. gadsimta urbānās un arhitektoniskās attīstības iezīmes. Kombinācija, kurā apvienojas labi saglabājies pilsētplānojums, autentiskas ēku struktūras un fasādes, oriģinālie materiāli un ainavas elementi, kas joprojām ilustrē Kuldīgas vēsturisko pilsētainavu, veido taustāmas liecības, kas tieši saistītas ar Kurzemes-Zemgales hercogisti.
Kuldīga sniedz arī spilgtu liecību par Kurzemes tirdzniecības un amatniecības kontaktiem, starpkultūru sakariem un materiālajām, kā arī nemateriālajām kultūras mantojuma tradīcijām. Hercogistes laikā attīstītās amatniecības prasmes ir saskatāmas funkcionālajās un dekoratīvajās būvdetaļās, kas redzamas visā pilsētā, un vietējie iedzīvotāji šīs prasmes atzīst, izmanto un augstu vērtē arī mūsdienās.
Cauri Kuldīgas vēsturiskajam centram tek nelielā Alekšupīte. Tā plūst tieši gar vēsturisko ēku mūriem un to šķērso daudzi tilti, Kuldīgu tās iedzīvotāji mīļi dēvē arī par “Latvijas Venēciju”.
visitkuldiga.com
Saskaņā ar 1997. gada 17. februārī Latvijas Republikas Saeimas ratificēto "Konvenciju par Pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību un tās vadlīnijām" UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asambleja ar 2011. gada 25. februāra lēmumu Nr. 6 ir apstiprinājusi nominācijas "Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā" vietu UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.
Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs un apbūve vērtējama kopā ar unikālo dabas ainavu. Pilsētas vēsturiskā apbūve un daba veido neatkārtojamu vienotu ansambli, kādam līdzīga nav ne vien Latvijā, bet arī cituviet Eiropā.
Vēsturiski Ventas upe un Ventas ūdenskritums ir ieņēmuši nozīmīgu lomu Kuldīgas pilsētas attīstībā. Pasaules mantojumā iekļauti objekti, kuri ģeogrāfiski ir saistīti ar Ventas ieleju: Kuldīgas vecpilsēta, Kuldīgas pils uzkalns, Kuldīgas pils un Ventas kanāls.