Kaķumētra (Nepeta cataria)

Kaķumētra (Nepeta cataria) atpazīstama ar gaišajām, mīkstajām, pūkainajām lapām un violetas vai baltas krāsas ziediem, kas atkarībā no šķirnes arī atšķiras ar izkārtojumu. Visbiežāk sastopamas tieši violetās kaķumētras, turklāt to līdzība ar lavandām ir apskaužama, tāpēc tās visai bieži sastopamas latviešu dārzos.

Augs satur terpenoīdu nepetalaktonu, no kā izgatavo kaķumētras ēterisko eļļu. Nepetalaktons spēcīgi iedarbojas uz lielu daļu kaķu, piesaistot tos un izmainot to uzvedību, nonākot saskarē ar to. Cilvēki kaķumētru izmanto kulinārijā, dzer tās zāļu tēju vai to smēķē viegli nomierinošā efekta dēļ.

Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.

Šim piparmētru dzimtas augam piemīt eiforiska ietekme uz kaķiem, taču aromāts tik tiešām nešķiet vilinošs arī cilvēkiem, tāpēc tās tiek audzētas vien dekoratīviem nolūkiem. Kaķumētras aromāts ir ļoti specifisks, tāpēc tās nav ierasts izmantot kā lavandu telpu aromatizēšanai, taču kā dārza dekors tās pavisam noteikti izskatās skaisti. Tā kā kaķumētras mīl plesties plašumā, tad tās ir kā radītas akmeņdārzu apzaaaļumošanā un izskaistināšanā.

Kaķumētru labā īpašība ir tā, ka tās vienā vietā var augt 4-5 gadus, tāpēc šis krāšņums labi piestāvēs gan puķu dobēs, gan arī podos un traukos, ko var izkārtot pagalma teritorijā. Tā kā kaķumētras visai strauji izplatās, tad ierobežotos apstākļos labāk izvēlēties tās audzēt puķu podos, bet, ja var ļaut augam plesties, to var droši audzēt dobē. Dārzā augošas kaķumētras atbaida kaitēkļus, tāpēc tās ieteicams iesēt dobēs, kur nereti nākas saskarties ar dažādu kaitēkļu klātbūtni.

Senatnē kaķumētra izmantota apetītes rosināšanai, gremošanas un kuņģa darbības uzlabošanai. Pielietoja, lai mazinātu kuņģa un zarnu krampjus, vēdera uzpūšanos, novērstu sāpes menstruāciju laikā. Kaķumētru pielietoja arī saaukstēšanās gadījumos elpceļu iekaisuma un bronhīta gadījumos. Augu uzskatījuši arī kā nomierinošu līdzekli bezmiega, nervozitātes, histērijas, melanholijas gadījumos.


Īstā kaķumētra (Nepeta cataria)
Lūpziežu dzimtas ārstniecības augs. Tas dabiski savvaļā ir audzis Eiropas dienvidrietumos un Āzijas dienvidos, bet mūsdienās ir ieviests un izplatījies arī citur pasaulē, tai skaitā Ziemeļeiropā, Jaunzēlandē un Ziemeļamerikā.

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Zied no jūnija beigām līdz augustam. Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.

Lielziedu kaķumētra (Nepeta grandiflora)
Augstums ~90 cm. Lapojums zaļš, ar aromātu. Kāti iesarkani. Ziedi zilgani violeti. Zied no jūnija līdz augustam. Patiks saule, pusēna, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.

Dzīslainā kaķumētra (Nepeta nervosa)
Ziemcietīgs augs. Augstums ~20 cm. Lapojums zaļš. Ziedi rozā. Ziedu augstums ~30 cm. Zied no jūlija līdz septembrim. Patiks augt saulē, pusēnā, sausā, vidēji mitrā, vidēji bagātā augsnē.

Fāsena kaķumētra (Nepeta x faassenii)
Augstums ~45 cm. Lapojums matēti zaļš, ar aromātu. Ziedi zili. Zied no jūnija līdz septembrim. Patiks saule, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.

Sibīrijas kaķumētra (Nepeta sibirica)
Augstums ~80 cm. Lapojums pelēkzaļš, ar aromātu. Ziedi gaiši violeti. Zied no jūnija līdz septembrim. Patiks saule, pusēna, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.
www.termorelax.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu