Kalpaka bulvāris, Rīga
Kalpaka bulvāris ir Rīgas maģistrālā iela, Centra administratīvajā rajonā, Centra apkaimē. Kalpaka bulvāris sākas krustojumā ar Elizabetes, Pulkveža Brieža un Strēlnieku ielām un beidzas krustojumā ar Brīvības bulvāri, Tērbatas un Merķeļa ielām. Bulvāra kopējais garums ir 870 metri un tas sastāv no 3—4 braukšanas joslām. Posmā no Brīvības bulvāra līdz Krišjāņa Valdemāra ielai Kalpaka bulvāris ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā uz Krišjāņa Valdemāra
PSRS laikā ielas nosaukums bija Komunāru bulvāris.
Ielas raksturojums
Kalpaka bulvāris ir 870 metrus garš asfaltēts bulvāris Rīgas centrā. Tas sākas krustojumā ar Elizabetes, Pulkveža Brieža un Strēlnieku ielām un iet dienvidaustrumu virzienā. Kalpaka bulvāra posmā no Elizabetes ielas līdz Krišjāņa Valdemāra ielai pārnumuru pusē atrodas Kronvalda parks. Bulvārim ir savienojumi ar Antonijas un Jura Alunāna ielām. Savukārt, netālu no Latvijas Mākslas akadēmijas un Rīgas Valda Zālīša pamatskolas bulvāris krustojas ar Krišjāņa Valdemāra ielu. Posmā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Brīvības bulvārim bulvāra nepārnumuru pusē atrodas Vērmaņdārzs. Viesnīcas "Radisson Blu Ridzene Hotel" tuvumā bulvāris savienojas ar Reimersa ielu. Kalpaka bulvāris beidzas krustojumā ar Brīvības bulvāri, Tērbatas un Merķeļa ielām. Posmā no Brīvības bulvāra līdz Krišjāņa Valdemāra ielai Kalpaka bulvāris ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā uz Krišjāņa Valdemāra ielu.
Kalpaka bulvāris ir savienots ar sekojošām ielām:
Elizabetes iela
Pulkveža Brieža iela
Strēlnieku iela
Antonijas iela ("T" veida krustojums)
Jura Alunāna iela ("T" veida krustojums)
Krišjāņa Valdemāra iela
Reimersa iela ("T" veida krustojums)
Brīvības bulvāris
Tērbatas iela
Merķeļa iela
Pēc Rīgas nocietinājumu vaļņu nojaukšanas (1857-63) neapbūvētajā zonā (esplanādē) ierīkoja ielas. l860. gadā ierīkoto ielu gar karavīru apmācības laukumu nosauca par Esplanādes ielu. Tā stiepās no Aleksandra (tagadējai Brīvības) ielas līdz Nikolaja (tagadējai Valdemāra) ielai. 1864 - 1868 tai pievienoja posmu no Nikolaja ielas līdz Ganību robežu (tagadējai Strēlnieku) ielai. 19. gs. 70. gados Esplanādes ielas posmu no Aleksandra bulvāra (tagadējai Brīvības ielas) līdz Nikolaja ielai pārdēvēja par Esplanādes bulvāri. 1885 Esplanādes bulvāri un Esplanādes ielu apvienoja un nosauca par Totlēbena bulvāri. 1923 pārdēvēja par Kalpaka bulvāri, 1941 -1991 bija nosaukts par Komunāru bulvāri. Ielas apbuvi veido galvenokārt reprezentablas dzīvojamās ēkas, kas celtas 19. gs. 70. gados. Vairākas no tām būvētas ar atvirzi no ielas sarkanās līnijas (posmā starp tagadējo Elizabetes un Antonijas ielu). 4 atrodas viena no izteiksmīgākajām bulvāru rajona dzīvojamām ēkām (1874, arhit. J.F.Baumanis; republikas nozīmes arhitektūras piemineklis), tagadējā LU Zinātniskā bibliotēka. Republikas nozīmes arhitektūras piemineklis ir ēka 13 (1902--05, arhit. V.L.N.Bokslafs), kurā atrodas Mākslas akadēmija.
wikimapia.org