Kalnabeites ūdenskritums
Kalnabeitu ūdenskritums, arī Kalnabeitu avotu daudzpakāpju ūdenskritums, ir kaskādes veida ūdenskritums, kas atrodas Siguldas pagastā, Lorupes labajā krastā 1 km augšpus dzelzceļa caurtekai. Kalnabeitu avoti šajā vietā ir izgulsnējuši avotkaļķus, kas radījuši vairākas līdz pat 0,5 m augstas kāples. Avoti iztek no kraujas augšienē izbūvētas betona notekas un tek pa 8–9 m augstu nogāzi, veidojot ūdenskritumu. Vieta atrodas privātīpašumu tuvumā un ir daļēji ierobežota piekļuve, kā arī ūdenskrituma apkārtne tiek piesārņota ar atkritumiem. Šis tiek uzskatīts par vienu no piecdesmit Latvijas augstākajiem ūdenskritumiem.
lv.wikipedia.org
Kā nokļūt līdz ūdenskritumam: Viens mo maršutiem kā viegli nokļūt līdz ūdenskritumam ir mašīnu atstāt Siguldas Viada DUS un ar kājām pēc norādītā maršuta kartē doties līdz ūdenskritumam. Jāiet ir 800 m, braukt nedrīkst, jo ir privātīpašums un aizliegts iebraukt. Pārejot pāri dzelzceļam, kreisajā pusē atrodas ūdenskritums. Var noiet pa taciņu līdz gravas apakšai un tad pa kreisi doties uz ūdenskritumu.
No zinātniskā skatu punkta, Kalnabeitu ūdenskritumu par ūdenskritumu nevar saukt – labākajā gadījumā par krācēm. Tomēr no parasta cilvēka skatu punkta tā ir skaista vieta, kur pa gravas malu skaisti plūst ūdens pār daudzām kāplītēm, kuras te lēnām aug un veidojas. Vieta radusies, visticamāk, cilvēka darbības rezultātā, novadot ūdeņus uz šo vietu. Par to liecina arī ne pārāk fotogēniski betona veidojumi kraujas augšā.
Vieta biezi ieaugusi krūmos, kā arī vasarā bieži ūdens izsīkst. Tādēļ apmeklējumam piemērotāks būs agrs pavasaris vai vēls rudens, kad mazāk lapu, vairāk ūdens. Savukārt ziemā te veidojas skaistas ledus mežģīnes.
“Kāpnes” te ir ļoti daudzas – desmitiem! Rūpīgi ieskatoties, var redzēt, kā alģes, sūnas un zari pamazām sacementējušies, radot dabiskas kāpnes. Te lielāko uzmanību piesaista tieši alģu sacementēšanās, kas veido tādus kā trausli-cietus burbuļus. Šāds veidojums ir ļoti trausls, kāpt uz tā un bradāt pa to nevajadzētu, lai šī neparastā vieta turpinātu veidoties.
Te, gluži kā pie Raunas Staburaga, vērojama kraujas “raudāšana” un kluss ūdens mūzikas koncerts, ūdenim no kraujas iekrītot Lorupē.
uzzini-iepazisti.lv