Jēkaba krustaine (Senecio jacobaea)
Jēkaba krustaine - Senecio jacobaea L.
Jēkaba krustaine - angliski: common Ragwort; vāciski: Jakobs-Greiskraut; zviedru: stånds; igauņu: voolme-ristirohi; lietuviešu: pievinė žilė; krievu: крестовник Якова
Apraksts:
Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidējs līdz liels (ga 30-120 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis īss, ar daudzām bārkšsaknēm. Stublājs stāvs, stingrs, rievains, brūnsarkans, klāts ar tīmekļmatiņiem, augšdaļā zaro. Zari stāvi, vairāk vai mazāk piekļauti pie stublāja. Lapas plūksnaini dalītas (ga 2-12 cm, pl 1-5 cm), apakšējās nereti koklesveidīgas, plūksnu mala nekārtni zobaina vai gluda, plūksnas apveids lineārs vai lancetisks. Lapas uz stublāja sēdošas (apakšējās ar kātu), pie pamata ar plūksnainām austiņām. Ziedu kurvīši diezgan lieli (pl 1.5-2 cm), plašā vairogveidīgā ziedkopā stublāja un zaru galā. Ārējā vīkala lapas 1 vai 2. Vīkala lapas 13, zaļas un smailas. Ziedgultne kaila. Ārējie (mēlziedi) ziedi dzelteni (ga 0.8-1.2 cm), to skaits 12-15. Iekšējie ziedi (stobrziedi) zeltaini dzelteni, to skaits 60-80. Auglis - rievains sēklenis. Zied no jūlija līdz septembrim.
Izplatība:
Eiropas un Rietumāzijas suga.
Latvijā nereti visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas sausās pļavās, upju krastu nogāzēs, atmatās un grants ieguves karjeros. Priekšroku dod kaļķainām un mālainām augsnēm.
Īpašas norādes:
Pēc lapu plūksnojuma un sarkanbrūnā, rievainā stublāja no citām krustainēm diezgan viegli atšķirama suga.
www.latvijasdaba.lv