Jāņogu raibenis (Polygonia c-album)
Jāņogu raibenis (Polygonia c-album)
Neliela izmēra raibenis ar ļoti raksturīgām izteikti robotām (visizteiktāk no visām raibeņu sugām) spārnu ārmalām. Spārnu izpletums 46-‐50 mm.
No virspuses
Krāsojumā dominē tikai divas krāsas -‐ nedaudz haotiski izvietoti brūngani melni plankumi uz oranža fona.
No apakšpuses
Pakaļspārna centrā raksturīgs balts plankums uz muguras apgāzta ‘c’ burta formā. Pamattonis pelēkbrūns ar zaļganiem akcentiem un nedaudz haotisku rakstu. Otrās paaudzes tauriņiem raksts var būt mazāk izteikts – vienmērīgāk brūns.
Dzīves cikls
Gadā var attīstīties divas paaudzes. Otrās paaudzes īpatņi izlido vēlu – augusta beigās. Pārziemo biezā kūlas slānī, starp koku saknēm, krastu pārkarēm u.c. Pēc pārziemošanas parādās agri pavasarī – biežāk līdz ar aprīļa sākumu un lido līdz maijam (reizēm ilgāk). Nākamā paaudze lido no jūnija beigām līdz jūlija beigām/augusta sākumam. Kāpuri uz barības augiem novērojami no aprīļa beigām līdz jūnija sākumam un no jūlija beigām līdz augusta beigām.
Barības augi
Kāpuri barojas ar lielajām nātrēm (Urtica dioica), kārkliem (Salix sp.), parastajiem apiņiem (Humulus lupulus), jāņogām un upenēm (Ribes rubrum, R.nigrum), lazdām (Coryllus avelanus) un gobām/vīksnām (Ulmus sp.).
Biotops
G.k. mežmalas, izcirtumi un ceļmalas. Vasaras otrajā pusē arī dārzos. Tauriņi bieži novērojami gan barojoties uz dažādiem ziediem,gan pie rūgstošām koku sulām.
Nesajaukt!
Ar citiem līdzīga izmēra raibeņiem, kam nav tik robainas spārnu malas (uzmanīties no pamatīgi nodilušiem īpatņiem, kam spārni izroboti no putnu uzbrukumiem) un apakšpusē nav raksturīgais ‘c’formas plankums.
dabasdati.lv