Japānas lapegle (Larix kaempferi)
Japānas lapegle (Larix kaempferi), kuras jaunie dzinumi ir karmīnsarkani, kaili vai vāji apmatoti, bieži ar zilganu apsarmi. Tāpat kā citas lapegles, arī šī rudeņos met skujas, taču tās čiekuriņi, pateicoties raksturīgajām čiekurzvīņām, atgādina rožu ziedus, tāpēc čiekuriņu ķekari ir ļoti pateicīgs materiāls dažādiem floristikas darbiem. Japānas lapegles kā lieli koki sastopami reti, apstādījumos bieΩāk tiek izmantota vai nu nominālsuga, vai dekoratīvās šķirnes, piemēram, Blue Rabbit – koniskas formas kociņi ar izlocītiem zariem un dekoratīvām, zilganām skujām. Diana savukārt aug ar greizi izlocītiem, korķviļķim līdzīgiem dzinumiem, bet Pendula ir lēni augoša nokarenas formas lapegle ar zilganzaļām skujām.
Miza jauniem dzinumiem pelēka, veciem – tumši pelēka. Vainags plati konisks ar gariem, parasti horizontāliem sānu zariem. Sakņu sistēma labi veidota. Skujas 2-4 cm garas. izteikti plakanas. Čiekuri dekoratīvi, atgādina pildītu rozes ziedu. Savvaļā aug Japānā, Honsju salā.
www.termorelax.com
Larix kaempferi ‘Stiff Weeping’ – Japānas lapegles šķ.
Augstums: 2,5m;
Augšanas apstākļi Latvijas klimatiskajās zonās: rietumu, vidus, austrumu zona.
Vainags: ar ļoti nokareniem zariem, paralēli stumbram.
Skujas: zilganzaļas.
Ziedi: neievērojami; Augļi: čiekuri 2,5-3,5cm, dzeltenbrūni.
Vasarzaļi koki ar spēcīgi attīstītu sakņu sistēmu. Prasa dziļi drenētas, auglīgas augsnes. Ātraudzīgi, ilgmūžīgi. Labi aug pilsētās, bet daudz kaitēkļu. Izteikti sausmīļi. pH 5,0-6,5. Daudz nobiru.
Kopšana
Mēslošana: Pavasarī, kad sniegs ir nokusis, skuju kokus nepieciešams mēslot ar tiem paredzēto mēslojumu. Augiem pirms tam jābūt kārtīgi salietiem ar ūdeni. Pirmo reizi mēslošanu veic aprīļa beigās – maija sākumā, atkārtoti – jūlija vidū. Skuju koku mēslošanai nedrīkst izmantot svaigus kūtsmēslus vai vircu.
Lapegle ir pieticīga augsnes ziņā. Jāseko tikai, lai tā saņemtu saules gaismu.
Formēšana: Lieliski panes griešanu. Griež agri pavasarī – martā, kad piebriest pumpuri. Veidojot vainagu, vispirms izgriež sausos zarus, pēc tam nedaudz saīsina dzinumu galus. Regulāri apgriežot, veidojas kupls un skaists vainags.
www.stadibulduri.lv