Istabas kļava jeb abutilons

Abutiloniem jeb istabas kļavām garenās, šķeltās lapas ir līdz 8 cm garas, tās ir ar smailu galiņu un ļoti līdzīgas kļavas lapām. No ziedu pumpuriem, kas atgādina laternas, attīstās nokareni ziedi, kam apkārt ir tumši sarkani apziedņa posmi. No zieda centra, kura diametrs ir 6cm, izaug garas putekšņu lapas. Abutilonam ir ļoti garš ziedēšanas periods.
Istabas kļavas jeb abutiloni pieder malvu dzimtai. Ģintī ir vairāk kā 150 sugu, kas izplatītas zemeslodes siltajos apgabalos, kur tie aug kā mūžzaļi krūmi ar lapām, kas ļoti līdzīgas kļavas lapām. Savvaļā abutiloni aug Centrālamerikas un Dienvidamerikas tropu un subtropu apgabalos, sasniedzot 2 – 3 m augstumu. Abutiloni brīvā dabā zied no agra pavasara līdz rudenim, reizēm pat visu gadu. Abutiloni ir bagatīgi ziedoši augi ar nokareniem dažādu krāsu ziediem.
Puķu dobēs dārzos audzēts abutilons jeb istabas kļava var sasniegt līdz 1,8 m augstumu, bet puķu podos istabas kļavas izaug  līdz 0,90 – 1,20 m.
Abutilonus jeb istabas kļavas ļoti veiksmīgi var audzēt vēsās gaišās telpās (istabās un oranžērijās) ap +18°C. Vasarā istabas kļavas ļoti labi jūtas uz balkona vai terasēm. Ziemā istabas kļavas spēj izturēt temperatūru, kas ir dažus grādus virs 0°C.
Istabas kļavas maigo lapu dēļ jāsargā no svelmainiem saules stariem, audzēšanai piemērota gaiša vieta. Abutiloni jāsargā arī no lietus un vēja. Ja istabas kļava atsakās ziedēt vai nomet ziedpumpurus, visticamāk pie vainas ir gaismas trūkums. Istabas kļavas nevajadzētu grozīt un pārvietot. Vasarā istabas kļavas vēlams iznest ārā, jo tām patīk svaigs gaiss. Caurvējšs istabas kļavām ļoti nepatiks.
No marta līdz augustam istabas kļavas bagātīgi jālaista ar remdenu ūdeni. Pat īslaicīgi iekaltētiem augiem nobirst ziedi un lapas. Ja laistīšanu ir grūtības nodrošināt, audzēšanas substrātam piemaisa hidrogelu jeb hidroželeju, kas vajadzības gadījumā piesaistīto mitrumu atdod apkārtējai videi. Ziemā laista retāk, bet substrātam neļauj iekalst.
Papildus laistīšanai no marta līdz augusta beigām reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās istabas kļavas mēslo ar ziedošām puķēm paredzēto mēslojumu. Ziemā nemēslo.
Istabas kļavas pavairo pavasarī ar dzinumu spraudeņiem vai sēklām. Pārstāda agrā pavasarī, ja saknes sāk līst ārā no poda.  Noņem visus liekos un izstīdzējušos dzinumus. Istabas kļavas vēlams pārstādīt katru gadu trūdvielām bagātā sustrātā vai bagātinātā komposta mālzemē.Lai istabas kļavas saglabātu formu un nepāraugtu, regulāri jāapgriež. Istabas kļavas pacieš pat ļoti stipru apgriešanu. Abutilona formu var veidot tādu, kāda patīk, – tas priecēs acis gan kā krūms, kociņš vai pat bonsai.
Labos apstākļos istabas kļavām kaitēkļi nesagādā problēmas. Toties pārāk sausās un siltās telpās šos augus apdraud laputis, tīklērces un bruņutis. Lai izvairītos no kaitēkļiem, augi bieži jāapsmidzina ar remdenu ūdeni vai augu kopšanas līdzekļiem. Jāuzmanās no insektiem! No tiem atbrīvoties vislabāk ar zaļajām ziepēm, augu kopšanas līdzekļiem, dzeltenajām lipīgajām lamatām vai regulāru mazgāšanu dušā.
Viena no skaistākajām sugām ir Darvina abutilons (Abutilon darwinii). No tās cēlušies daudzi starpsugu hibrīdi. Dārza abutilons (Abutilon hybridum) ar daudzajām formām un šķirnēm izaudzēts, krustojot Darvina abutilonu un svītraino abutilonu. Dārza abutilonam augums ir kompaktāks, nokarens vai stāvs. Zied dažādas krāsas ziediem. Darvina abutilona dzimtene ir Barzīlija. Zied no pavasara līdz rudenim, siltākās telpās zied arī ziemā.
Savu popularitāti kā telpaugs istabas kļavas jeb abutilons (vārds cēlies no arābu valodas) ieguva Viktorijas laikā. Kaut arī auga lapas atgādina kļavas, no kā arī cēlies tautā lietotais nosaukums, abutilons nav kļavas bet gan hibiska (ķīnas roze) radinieks.
www.darzaabc.lv

https://www.darzaabc.lv/lv/istabas-klava-abutilons-vasaras-puke

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu