Insbruka
Insbruka
Valsts Austrija
Federālā zeme Tirole
Platība 104,91 km²
Maksim. augstums 574 m
Iedzīvotāji (2012. gads) 121 329
Insbruka (vācu: Innsbruck) ir pilsēta Austrijas rietumos pie Innas upes 30 kilometrus uz ziemeļiem no Brennera pārejas. Tiroles federālās zemes galvaspilsēta. Pilsētas vārds ir cēlies vācu vārda Brücke, kas nozīmē "tilts pār Inn".
Staptautiski pazīstams ziemas sporta centrs. 1964. gadā un 1976. gadā pilsētā norisinājās Ziemas Olimpiskās spēles, bet 1984. gadā un 1988. gadā pilsētā notika Ziemas paralimpiskās spēles. 2012. gadā pilsētā pirmo reizi notika Ziemas Jaunatnes Olimpiskās spēles.
Vēsture:
Innas upes ieleja vienmēr ir bijusi nozīmīga dēļ tās ģeogrāfiskā un transportam izdevīgā novietojuma. Pirmās apmetnes šajā vietā datējamas ar Bronzas laikmetu. Kad Romas impērija paplašinājās uz ziemeļiem, ieleja kļuva par ļoti nozīmīgu militārā transporta ceļu. Romieši šeit uzbūvēja nocietinātu apstāšanās vietu – Veldidena, kas tagad ir Insbrukas Wilten rajons. Kad šeit ienāca Bajuwaren, apgabals nonāca Bavārijas valdījumā, vēlāk to atdeva Brixen bīskapiem, kas laika gaitā aizvien vairāk zaudēja kontroli pār šo reģionu, atdodot to vietējiem tiroliešu grāfiem. Vārds „ Innsbrucke”, kas nozīmē „ tilts pār Innas upi”, pirmo reizi pieminēts 1187. gadā. Mazliet vēlāk tiroliešu grāfi pilsētu padarīja par savas valstības centru.
15. gadsimtā imperators Maximilian I padarīja pilsētu par savu jauno administratīvo, kultūras un politikas centru. Viņš uzcēla „ Goldene Dachl ” vietā, kur tagad atrodas Insbrukas vēsturiskais centrs. Tā ir renesanses laika celtne, rotāta ar apzeltītām vara lubiņām. 1665. gadā imperatore Marija Terēze uzcēla Triumfa vārtus , kā arī paplašināja „Hofburg” – Habsburg dinastijas rezidenci Insbrukā. Mūsdienas šī perioda arhitektūra joprojām veido pilsētas seju.
1805. gadā Napoleona armija sakāva austriešus, Tirole tika atdota Bavārijai. Tiroliešu brīvības cīnītājs Andreas Hofer tomēr spēja atbrīvot Tiroli no vācu un franču karaspēka. Līdz ar to tā atkal nonāca austriešu rokās 1814. gadā. Anderas Hofer ir tiroliešu nacionālais varonis. Viņam veltīta milzīga glezna „ Rundgemalde” par godu viņa uzvarai Isle kalnā.