Ilggadīgā mārpuķīte (Bellis perennis)
Ilggadīgā mārpuķīte - Bellis perennis L.
Ilggadīgā mārpuķīte - angliski: Daisy; vāciski: Ausdauerndes Gänseblümchen; zviedru: tusensköna; igauņu: harilik kirikakar; lietuviešu: daugiametė saulutė; krievu: маргаритка многолетняя
Ilggadīgā mārpuķīte (Bellis perennis) ir daudzgadīgs, sīks (ga 5-15 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Lapas rozetē, kailas, lāpstveidīgas (ga 2-4 cm, pl 0.5-1.5 cm), mala gluda. Ziedu kurvīši pa vienam stāvu ziednešu galos. Vīkala lapas apmatotas, divās rindās. Ziedu kurvīša (pl 1.5-4 cm) ārmalā balti vai sārti mēlziedi, centrā - dzelteni stobrziedi. Nereti sastopamas formas ar pildītiem ziediem. Auglis - otrādi olveidīgs, sīks sēklenis bez matkausa. Zied no maija līdz oktobrim.
Izplatība: Par savvaļas vietējo sugu atzīstama rietumu, centrālajā un dienvidu Eiropā un dažviet Āzijā. Plaši kultivēta un izplatījusies Eiropas ziemeļdaļā un citos kontinentos.
Latvijā diezgan bieži visā valstī. No kultūras savvaļā pārgājusi un naturalizējusies suga.
Biotopi: No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās pilsētu zālājos, pļavās mītņu tuvumā, parkos.
Īpašas norādes: Dekoratīvs augs. Bieži kultivē pamatsugas dažādas šķirnes un varietātes.
Ārstniecībai izmanto auga lapas, ko pavasarī ēd salātos organisma spēcināšanai un asins attīrīšanai, kā arī ziedus. Tās var vākt visu veģetācijas periodu, bet visstiprākās tās esot laikā ap Jāņiem. Drogas var uzglabāt 1 gadu.
Tautas medicīnā mārpuķīšu tēju lieto pret plaušu slimībām, sieviešu kaitēm, drudža un klepus ārstēšanai, aizcietējumu ārstēšanai, kā asinsattīrītāju līdzekli pie hroniskām ādas slimībām, pinnēm, furunkuliem, pie aknu, nieru, urīnpūšļa slimībām un tūskām. Tēju pagatavo, ņemot ēdamkaroti drogu un aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties, tad nokāš. Dzer divas reizes dienā pa tasītei.
Ārīgi tēju lieto pie sasitumiem ar asinsizplūdumiem, strutojošiem iekaisumiem, augoņiem, slikti dzīstošām brūcēm, čūlām un citām ādas problēmām.
No mārpuķītēm var pagatavot arī sīrupu, ko lieto pret klepu un saaukstēšanos, var palīdzēt arī cīņā ar pēkšņām iesnām un balss aizsmakumu. Tā pagatavošanai nepieciešamas divas saujas ar ziediņiem un lapas ar kātiņiem. Tās savāra kopā ar 1 litru ūdens, nokāš un pieliek tikpat cukura, cik šķidruma sanācis. Vāra, līdz izveidojas sīrups. Kad gatavs, sapilda pudelēs un aizvāko. Sīrupu dzer ar siltu pienu vai siltu ūdeni.
Ja nomoka krampji, nelielā vīna daudzumā var uzvārīt mārpuķītes lapas un ziedus un pirms gulētiešanas šo novārījumu izdzert.
Savukārt, pret pigmenta plankumiem palīdzēs novārījums no visām auga daļām (arī saknēm). Var pamēģināt nostādināt 3-4 stundas glāzē auksta ūdens 3 ēdamkarotes sasmalcinātu lapu, šo šķidrumu izmantojot kompresēm vairākas reizes dienā, uzliekot un paturot tās 15-20 minūtes.
Lasīt tālāk