Grimoņi

Grimoņu ģints (Cornus)

Grimoņi ir iespaidīga izmēra krūmi, kuri mēdz iepatikties ar savām košajām krāsām, bet bieži vien arī ērcināt mežonīgā augšanas veida dēļ. Lai grimoni veiksmīgi pielietotu stādījumos, kur tas maksimāli parādītu savas dekoratīvās īpašības un izskatītos pieklājīgi - tas jāiepazīst tuvāk.

Grimoņi izceļas tieši ar krāsaino zarojumu un lapotni, atkarībā no sugas un šķirnes dzinumi ir spilgti sarkani, zaļi, kā arī dzeltenos un brūnos toņos. Arī 5-10 cm garās lapas ir interesantas – ir šķirnes ar balti vai dzelteni raibām un apmaļotām lapām, kā arī sarkanu lapu krāsu, turklāt rudenī pirms lapu nomešanas tās krāsojas atšķirīgos košos toņos. Vienmēr efektīgi izskatās šķirnes ar kontrastējošu krāsu dzinumiem un lapojumu.

Grimoņi ir lieli, vasarzaļi krūmi, kas savvaļā aug Eirāzijas un Ziemeļamerikas mērenajā joslā,  upju ielejās un nogāzēs. Grimoņi – Cornus (sinonīms Swida) pieder pie Kizilu jeb Grimoņu dzimtas – Cornaceae. Latvijā savvaļā pareti sastopama 1 suga – asinssarkanais grimonis (Cornus sanguinea), bet apstādījumos izmanto vairākas sugas un to šķirnes. Ziedi pārsvarā balti vai dzeltenbalti, sakārtoti vairogveida ziedkopās, rudens pusē ienākas nelieli balti, zilgani vai melni neēdami kauleņveida augļi.

Grimoņi ir ļoti pieticīgi augšanas apstākļu ziņā, tie labi aug kaļķainās, smilšainās un māla augsnēs, vietās ar paaugstinātu mitrumu, pacieš vieglu noēnojumu. Grimoņu lapu krāsa būs intensīvāka saulē un trūdvielām bagātākā augsnē. Savukārt dzinumu krāsa izteiksmīgāka ir jaunajiem – pirmā un otrā gada dzinumiem, jauno dzinumu veidošanos sekmē ar apgriešanu. Grimoņiem piemīt laba ziemcietība un noturība pret dūmgāzēm, slimībām un kaitēkļiem.

Izteikta ātraudzība ir raksturīga grimoņu īpašība un reizēm arī problēma apstādījumos. Grimoņiem ir spēcīgi, stipri sazaroti dzinumi, kas ātri vien izveido blīvu neregulāru vainagu, pie zemes noliekušies dzinumi naski iesakņojas. Šāds augšanas veids rada mežonīgu džungļu iespaidu. Tādēļ grimoņi ļoti piemēroti plašām ainavām stādīšanai grupās, kas skatāmas no lielāka attāluma. Grimoņi ir ideāls variants lielu teritoriju ātrai „apzaļumošanai”, kur nav paredzēti lieli līdzekļu un darba ieguldījumi, jo tie ātri iesakņosies gandrīz jebkurā augsnē, pareizos attālumos izvietoti drīz vien izveidos blīvu audzi un nomāks iespējamās nezāles, turklāt vizuāli efektīgi izskatīsies, atkarībā no pielietotās šķirnes. Grimoņi labi noder piekrastes, kāpu nostiprināšanai, blīvu, necaurejamu un augu gadu dekoratīvu dzīvžogu veidošanai, dārza telpas norobežošanai, tie ļoti piemēroti cirpšanai (plašāk ar dzīvžogu tēmu variet iepazīties rakstā "Dzīvžogi" - lasiet šeit, un "Dzīvžogu veidošana" - lasiet šeit). Vidēja izmēra dārzā grimoņu augšanas tieksme regulāri jāsavalda – laicīgi, vairākas reizes sezonā ar šķērēm jāīsina, jāveido un jāatjauno vainags. Grimoņu dzinumus īsina tieši virs zarošanās mezgla, jo, atstājot garākus nenogrieztus posmus, tie atmirst un bojā krūma kopskatu. Grimoņi nebūs piemēroti neliela izmēra dārziem, kur dominē precīzas līnijas, regulāri augu vainagi mazā mērogā, kā arī intensīvi izmantojamās reprezentatīvajās zonās (piemēram, sabiedriskas iestādes priekšdārzā, u.c.)

Grimoņu krāsainie, izturīgie un elastīgie dzinumi iecienīti floristikā un amatniecības izstrādājumu darināšanā.

Grimoņu sugas un šķirnes.
Baltais grimonis – Cornus alba: 2,5 m augsts krūms ar sarkaniem dzinumiem, zied baltiem ziediem jūnijā – jūlijā, augļi balti augustā – septembrī. Šķirnes ar krāsainām lapām: ‘Argenteomarginata’ – lapas zaļas ar baltu apmali, ‘Argenteovariegata’ – lapām krēmbalti raibas malas, ‘Aurea’ – dzeltenas lapas. Šķirnei ‘Elegantissima’ – platas baltas lapu malas, rada gaišu, sudrabainu apjomu dārzā. ‘Gouchaultii’ – lapas plaukstot rozā ar baltu malu, vēlāk zaļas ar dzelteniem plankumiem.

Šķirnes ar atšķirīgas krāsas dzinumiem: ‘Kesselringii’ – dzinumi brūnganmelni, lapas plaukstot tumšbrūnas, rudenī dzeltenas, augs rada tumšu apjomu; ‘Sibirica’ – dzinumi koši karmīnsarkani, sevišķi ziemā.

Atvašu grimonis - Cornus stolonifera (syn. Cornus sericea) ir līdz 2 m augsts pārkarens krūms, kam izteikta dzinumu apsakņošanās. šķirnei ‘Flaviramea’ gaiši dzeltenzaļi dzinumi, lapas rudenī dzeltenas. Savukārt miniatūrajai ‘Kelsey’ ir kompakts, smalki sazarots vainags ap 1m diametrā, lapas rudenī dzeltenas līdz oranžas, labs kā augsnes sedzējaugs.
Asinssarkanais grimonis – Cornus sanguinea izaug ap 4 metru augstumā, ziedi balti, augļi zili melni, dzinumi maigāk brūnos toņos. Visieteicamākais veidojamos dzīvžogos, piemērots vēja aizsargstādījumiem.

Pie Grimoņu ģints pieder arī vizuāli un augšanas rakstura ziņā atšķirīgais Parastais kizils – Cornus mas. Kizils veido stāvu, spēcīgi zarotu līdz 5 m augstu vainagu. Tas zied aprīlī pirms lapu plaukšanas dzelteniem ziediņiem cieši pie dzinumiem piekļautās ziedkopās un ir viens no pirmajiem pavasara krāsu ienesējiem dārzā. Rudenī nogatavojas sarkani 1 -3 cm iegareni auglīši, kuri ir ēdami, ar patīkami skābenu garšu.
www.galantus.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu