Galda biete (Beta vulgaris ssp. esculenta)
Galda biete (Beta vulgaris ssp. esculenta)
Sarkanās galda bietes ir divgadīgs kultūraugs, kuru 2000 gadus pirms mūsu ēras kā dārzeni un ārstniecības augu zināja senie asīrieši, gan babilonieši, un arī persieši. Taču to kultivēšana sākta krietni vēlāk, apm. 1000 gadus pirms mūsu ēras. Eiropā, vispirms uzturā tika lietotas biešu lapas – apm. 500 gadus pirms mūsu ēras. Biešu saknes kļuva populāras tikai 17 – 18 gadsimtā.
Sastāvs:
100 gr biešu ir
86 mg nātrija
288 mg – kālija
1, 4 mg – dzelzs
9% - saldo ogļhidrātu
14% - 18% - sausnes
1, 2% - 1, 3% - olbaltumvielas
1% - minerālvielas
Magniju, fosforu, mangānu, jodu.
Vitamīnus: P, PP, B grupas.
10 mg –C vitamīns
Vīnskābe, skābeņskābe, citronskābe, ābolskābe, folijskābe.
Šķiedrvielas, pektīnvielas u. c. bioloģiski aktīvas vielas.
Īpašo garšu un dod alkaloīdi – saponīns un betanīns.
Īpašā sarkanā krāsviela – antociāns.
Medicīnā:
Bietes iedarbojas dziednieciski pret visām slimībām. Vairāk nekā jebkurš cits sakņaugs tās saglabā savu uzturvērtību līdzpat jaunai ražai. Bietes dod enerģiju šūnām, saista toksīnus, un veicina to izvadīšanu no organisma. Ideāli uzlabo zarnu peristaltiku. Bietes lieto arī aptaukošanās gadījumā, aknu, žultsceļu slimību ārstēšanā. Bietes uzlabo arī asins sastāvu, tās lieto ārstējot mazasinību (tajās esošā folijskābe veicina sarkano asins ķermenīšu – eritrocītu veidošanos).
Biešu sula
Pie šīs sulas lietošanas organisms ir jāpieradina pakāpeniski. Sākumā to jādzer ne vairāk kā1/5 – 1/4 glāzes uz vienu glāzi ūdens vai citas sulas, devu palielinot pakāpeniski. Tiko, svaigi spiestu sulu, kādu laiciņu jāpatur vēsā vietā, jānoņem putas, vislabāk izdzert vakarā pirms gulētiešanas. Vēlams sulu nelietot pēc ēšanas, lai nepastiprinātos rūgšanas procesi kuņģa, zarnu traktā.
Biešu sula ir vienīgā, kura spēcīgi uzlabo asins sastāvu, kā arī uzlabo asinsradi. Lai uzlabotu veselību ieteicams izdzert 1 glāzi biešu – burkānu sulas dienā. Biešu sula paplašina asinsvadus, uzlabo asinsriti, kā arī pastiprina skābekļa piegādi audiem. To rekomendē arī cilvēkiem ar lieko svaru, ar paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, ar aknu aptaukošanos ( steatozi ). Sula stiprina asinsvadu sieniņas pēc pārciesta insulta. Tā novērš arī menstruālos traucējumus. Šo sulu lieto arī kaulu locītavu un muskuļu slimību (artrīta, podagras), aknu cirozes, aknu iekaisuma, un dzeltenās kaites ārstēšanā ( ¼ glāzes gurķu sulas, ½ gl. burkānu sulas, ¼ gl. biešu sulas sajauc un dzer pa ½ glāzei 2 x dienā. Vērtīga ir biešu sula ar medu, tā pazemina arteriālo asinsspiedienu, uzlabo asins sastāvu. Ieilgušu mandeļu iekaisumu var izārstēt, skalojot kaklu ar nemizotu biešu novārijumu (1 kg uz 2 litriem ūdens, vāra uz lēnas uguns līdz gatavībai. ). Novārijumu uzglabā ledusskapī ne ilgāk par 3 – 4 dienām., pirms lietošanas pielej nedaudz karsta ūdens.
Kosmetologi iesaka bietešu sulu lietot lai uzlabotu sejas krāsu.
Bietes kulinārijā:
Svaigas bietes izmanto galvenokārt dažādos salātos, kopā ar jebkuriem zaļumiem, burkāniem, kāpostiem, gurķiem un sīpollokiem. Ļoti daudzveidīgi ēdieni ir no vārītām bietēm: bietes ar riekstiem un ķiplokiem, žāvētām aprikozēm un plūmēm.Šeit nevar nepieminēt tradicionālo, veselīgo, boršču un auksto zupu, vinegretu.
Bietes arī marinē. Konditorijā izmanto biešu sulu kā krāsvielu. Visveselīgāk gatavot bietes – sautējot, tad tajās saglabājas vairāk vitamīnu un minerālvielu.
Lasīt tālāk