Gaiļbiksīte (Primula veris)
Gaiļbiksīte - Primula veris L.
Gaiļbiksīte - angliski: Cowslip; vāciski: Wiesen-Primel; zviedru: gullviva; igauņu: harilik nurmenukk; lietuviešu: pavasarinė raktažolė; krievu: первоцвет весенний.
Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) prīmulu dzimtas lakstaugs. Lapas rozetē, iegareni otrādi olveidīgas (ga 4-20 cm, pl 2-6 cm), raukti krokainas, gals strups, mala zobaina vai sīki viļņaina. Plātne pakāpeniski pāriet īsā, spārnainā kātā. Stublājs (ziednesis) stāvs, no kaila līdz gandrīz tūbainam, tā galā čemurveida ziedkopa ar vienpusēji nokareniem ziediem. Viena lapu rozete parasti ar vairākiem ziednešiem. Kauss un vainags stobrveidīgs. Kauss blāvi dzeltenzaļš. Vainags dzeltens, apmales daivas ar jomu, ziedi diezgan lieli (Ø 0.8-1.5 cm). Vīkals ļoti īss, apmatots. Pēc noziedēšanas nokarenais ziedkāts iztaisnojas; augļu gatavības laikā tas ir stāvs. Auglis - olveidīga pogaļa, kas īsāka nekā kauss. Zied no aprīļa beigām līdz maija beigām.
Izplatība:
Galvenokārt Eiropā sastopama suga, kā ietvaros dažreiz nodala 4 pasugas.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas pļavās, skrajos krūmājos, mežmalās, kā arī upju krastu nogāzēs un terasēs.
Īpašas norādes:
Dekoratīvs un ārstniecības augs.
www.latvijasdaba.lv
Izmantošana
Ārstniecības augs. Satur saponīnu, glikozīdus, A un C vitamīnu. Lieto galvenokārt par atklepošanas līdzekli. Izmanto migrēnas, podagras, reimatisma ārstēšanā, pret bezmiegu un klepu. Var būt kairinošs cilvēkiem, kuri ir pret to alerģiski.
Gaiļbiksītes lapas tiek izmantotas spāņu virtuvē kā lapu salāti. Anglijā ziedus izmanto pašdarināto vīnu aromatizēšanai.
Iecienīts dekoratīvais augs.
Audzēšana
Gaiļbiksītes var pavairot ar sēklām vai dalot cerus. Sēklas sēj vēlu rudenī, kastītēs vai gruntī. Pavasarī, kad augi sasnieguši ~ 4 cm augstumu, tos izstāda 10 — 15 cm attālumā patstāvīgā vietā. Augiem patīk noēnota vieta un auglīga augsne.
lv.wikipedia.org
Gaiļbiksīte ir ārstniecības augs. Tās satur daudz A un C vitamīna (citviet literatūrā rakstīts, ka satur arī E vitamīnu), saponīnu, miecvielas, flavonoīdus, ēteriskās eļļas un organiskās skābes. Ziedos visu šo aktīvo vielu ir vairāk kā saknēs, taču visas auga sastāvdaļas ir izmantojamas. Tomēr, vācot šī auga lapas ar plikām rokām, it kā varot viegli apdedzināties – rokas kļūstot sarkanas un sūrst.
Ko tad iesākt ar šo augu? To lieto galvenokārt kā atklepošanas līdzekli, taču tam ir arī citi pielietojumi – pret migrēnu, podagru, reimatismu un bezmiegu. Citā literatūrā rakstīts, ka gaiļbiksītes lieto arī hronisku vēdera aizcietējumu gadījumos, arī kā urīnu dzenošu līdzekli. Augam ir vāji nomierinošs un iemidzinošs iespaids. Turklāt tautas medicīnā gaiļbiksītes lieto neiralģiju, neirožu, menstruālā cikla nojukšanas gadījumos, pie klimaksa sarežģījumiem. Gaiļbiksīšu ziedi un saknes īpaši labi palīdz cilvēkiem, kam ir nosliece uz histēriju, emocionāli nestabiliem, jutīgiem pret laika maiņām, kā arī sirgstošiem ar galvas reiboņiem. Saknei piemīt sviedrējošas, karstumus mazinošas un atkrēpošanu veicinošas īpašības. Saknes gan vāc vai nu agrā pavasarī, vai arī rudenī. Ja tā padomā, ja šī tēja garšo, tad to var lietot, kad vien sirds kāro, jo tā palīdz pret tik daudzām lietām!
Gaiļbiksītes lapas tiek izmantotas spāņu virtuvē kā lapu salāti. Anglijā ziedus izmanto pašdarināto vīnu aromatizēšanai. Gaiļbiksīšu lapiņas ievāc kad augs beidz ziedēt, jo tad tajās ir visvairāk vitamīnu. No kaltētām lapām sajūtama viegla medus smarža. Lapas var lietot kā salātus – pēc uzturvērtības tās daudzkārt pārspēj dārza zaļos salātus. Šie pirmie zaļumi ir ļoti noderīgi visiem veselajiem, bet jo sevišķi – slimajiem, tajā skaitā vēža slimniekiem, kad pavasaros viņu organisms izjūt krietnu vitamīnu badu, kad nepieciešami mikroelementi un citas bioloģiski aktīvas vielas. Pāris lapiņu ir pietiekami, lai nodrošinātu cilvēka organismu ar nepieciešamo C vitamīna devu dienā. Tomēr šis augs var būt kairinošs, to nevajadzētu lietot grūtniecēm un cilvēkiem, kas nepanes aspirīnu.
Ir vairāki veidi, kā šo augu izmantot. Pirmais ir tas vienkāršākais – savākt lapiņas, ziedus, saknes un tās izkaltēt. Tāpat var veidot arī uzlējumu. Viena no receptēm ir šāda: trīslitru burku pielasa pilnu ar gaiļbiksīšu ziediem, uzlej baltvīnu un tur saulē. Ik pa laikam burku pakrata. Ja nostāv līdz rudenim, izvilkumam ir aprikožu garša. Lieto trīs reizes dienā pa malkam. Burkai var likt plastmasas vai metāla vāciņu. Pēc pirmajām garšošanas reizēm vīnu var papildināt ar baltvīnu.
dabasspeks.wordpress.com
Lasīt tālāk