Efeju sētložņa (Glechoma hederacea)

Efeju sētložņa - Glechoma hederacea L.

Efeju sētložņa - angliski: Ground-ivy; vāciski: Gewöhnlicher Gundermann; zviedru: jordreva; igauņu: harilik maajalg; lietuviešu: šliaužiančioji tramažolė; krievu: будра плющевидная

Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ložņājošā stublāja ga 20-50 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs ložņājošs, mezglos sakņojas, kails vai apmatots, zaro, zari stāvi (ga 5-15 cm). Lapas pretējas, ieapaļas (ga, pl 1-5 cm), pamats nierveidīgs, mala strupi rantaina, lapas ar kātu. Kāts aptuveni plātnes garumā. Ziedi pušķos pa 3-6 lapu žāklēs. Kauss apmatots, stobrveida (ga ap 0.7 cm), zobiņi smaili. Vainags (ga 1-2 cm) violeti zils, apakšlūpa plata, šķelta divās ieapaļās daivās, uz apakšlūpas tumšāku punktu un svītru zīmējums. Auglis - brūns, grumbuļains riekstiņš skaldauglī. Zied no maija līdz jūlija vidum.

Izplatība:
Mainīga izskata, plaši Eirāzijā sastopama suga, kā ietvaros nodala vismaz 4 pasugas, no kurām plašāk sastopamās ir: G.h. ssp. hederacea (lielākajā Eiropas daļā) un G.h. ssp. hirsuta (Waldst. et Kit.) Herrm. (aug Eiropas DDA daļā). Daži autori tās uzskata par patstāvīgām sugām.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Grupas dažādos mežos (atskaitot sausus skujkoku un pārpurvotus mežus), krūmājos, ceļmalās un nezālienēs.
www.latvijasdaba.lv


Efeju sētložņa ir ļoti bieži sastopama Latvijas teritorijā. Tā visbiežāk aug mežos (atskaitot sausos skujkoku mežus un pārpurvotos mežus), kā arī krūmājos, ceļmalās un nezālienēs. Sētložņai ir spēcīga un samērā specifiska smarža, kas ne katram var patikt. Savāktās drogas var uzglabāt 1 gadu.

Sētložņas lakstus vāc ziedēšanas laikā. Tos nogriež aptuveni 5-10 cm augstumā virs zemes, vītina saulē 2-3 stundas, tad žāvē ēnā vai labi vēdināmā telpā. Taču sētložņas lakstus var izmantot arī svaigus. Pavasarī sētložņas lapas organisma spēcināšanai nelielās devās var pievienot pie zupām un salātiem, iepriekš applaucējot tās ar verdošu ūdeni. No auga pirms ziedēšanas mēdz gatavot arī sulu.

Sētložņu drogām ir savelkoša, pretiekaisuma, urīndzenoša, gremošanu veicinoša, vielmaiņu aktivizējoša un brūces dziedējoša iedarbība. Lakstu uzlējumu lieto pret klepu, bronhītu, bronhiālo astmu, hroniskām iesnām, lieto arī ēstgribas rosināšanai, gremošanas veicināšanai, vielmaiņas uzlabošanai, kā arī podagras, žultsakmeņu, nierakmeņu un urīnpūšļa sāpju gadījumā.

Ārīgi uzlējumu lieto komprešu veidā ādas iekaisumu, čūlu, furunkulu, locītavu iekaisuma un sāpju novēršanai, podagras sāpju mazināšanai un novēršanai. Peldes ūdenī, kuram pievienots sētložņas uzlējums, izmanto organisma tonizēšanai.

Lai pagatavotu uzlējumu, nepieciešama 1 tējkarote kaltētu drogu, ko aplej ar glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties 10-15 minūtes. Tad nokāš un dzer siltu pa ¼ glāzes 2-3 reizes dienā.

Uzmanību: Lietojot efeju sētložņas preparātus, stingri jāievēro devas, jo tos nedrīkst pārdozēt. Tāpat sētložņas preparātus nav ieteicams lietot grūtniecēm.
dabasspeks.wordpress.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu