Dūkupju ūdenskritums
Bēgošais Dūkupju ūdenskritums atrodas Nīcas novadā uz Dūkupju strauta, kurš ietek Bārtas upē, aptuveni 100–120 m attālumā no Bārtas upes labā krasta.
Ūdenskrituma aptuvenais augstums 2,2 m un tas sastāv no diviem pakāpieniem. Pirms augšējā ūdenskrituma pakāpiena strauta ūdens iegūst paātrinājumu 4–5 m garā posmā ar 1m kritumu. Augšējais pakāpiens ir aptuveni 0,8 m augsts, bet apakšējais pakāpiens aptuveni 1,7 m augstumā. Dūkupju ūdenskritums tek cauri cietajam, bet irdenajam morēnas slānim un katru gadu lēnām atkāpjas no Bārtas upes. Šis ir viens no visaugstākajiem dabiskajiem ūdenskritumiem un augstākais morēnas ūdenskritums Latvijā.
Dūkupju ūdenskrituma pamatiezis – morēna izveidojās vēl kūstot ledājam. Šajā vietā pirms 10 000 gadiem atradās aptuveni kilometru bieza ledus kārta. Ledājam virzoties, tas ierāva sevī iežus un minerālus no teritorijas, par kuru tas pārvietojās pāri. Vēlāk, ledāja plūsmai aprimstot un ledum izkūstot, tā pārvietotais iežu materiāls nogula uz zemes virsmas. Tā radās morēnās jeb ledāja nogulumi, kas pašreiz klāj ļoti plašu Latvijas teritoriju. Ar šo iezi Latvijas upes pēc ledāja atkāpšanās saskārās vispirms un veidoja neskaitāmus ūdenskritumus, kuri krita pār morēnu. Mūsdienās šādi dabas veidojumi ir īsts retums un sastopami vien dažviet Baltijā.
Ūdenskritumu ir vērts apmeklēt katru gadu, jo ikreiz tas būs mazliet citādāks, jo tas pakāpeniski attālinās no Bārtas upes.
www.geocaching.com
turisms.nica.lv