Dubna

Dubna ir Daugavas vidusteces labā pieteka. Iztek no Cārmina ezera Krāslavas rajonā, ietek Daugavā pie Līvāniem. Tek pa Dagdas pauguraini un Jersikas līdzenumu. Tek caur Zosna, Sakovas, Aksenovas, Višķu un Luknas ezeriem.

Lielākās pietekas
Feimanka (72 km),
Oša (62 km),
Kalupe (32 km),
Jāša (28 km).

Lielākās apdzīvotās vietas krastos
Špoģi,
Vecvārkava,
Rožupe,
Līvāni.
lv.wikipedia.org

 

Dubna ir Daugavas vidusteces labā pieteka Latgalē.

Izteka kļūdaini piedēvēta dažādiem ezeriem.

Ģeogrāfiem, (kuriem tik ļoti gribas stiept upi garāku) Dubna sākas pirms Sīvera, zem 180 augstumlīnijas. Upe tek pa Latgales augstienes Dagdas pauguraini un Austrumlatvijas zemienes Jersikas līdzenumu. Augštecē tā ir strauja, līdz 15 m plata. Izmantojot upes lielo kritumu un vienmērīgo caurteci, Dubnas baseinā agrāk darbojās daudzas ūdensdzirnavas. Iztecējusi cauri Višķu un Luknas ezeram upe tek pa līdzenāku apvidu Preiļu rajonā. No iztekas līdz Luknas ezeram kritums ir 66 m (0,95 m/km), bet lejtecē līdz ietekai Daugavā - tikai 10 m (0,20 m/km). Lejtecē Dubnas krasti ir zemi, tādēļ senāk upei pieguļošās pļavas un aramzeme pavasaros applūda. Upe šajā posmā lejpus Rēzeknes- Daugavpils dzelzceļa tilta tika regulēta 61,6 km garumā. Tas bija viens no lielākajiem meliorācijas  pasākumiem Latvijā 30. gados.  Šajā laikā arī upes augštecē regulēja tās gultni no Cārmaņu ezera līdz Ojatu ezeram 4,5 km garumā.

1973. gadā Dubnas labajā krastā 9 km lejpus Višķiem uzbūvēja 614 ha lielu polderi ar sūkņu staciju un 2,3 km garu aizsargdambi; padziļināja arī upes gultni lejpus Ošas ietekas. Pirms Višķu ezera tā līkumo pa dziļu, kokiem apaugušu ieleju. Tur senāk darbojušās Šķivišķu ūdensdzirnavas. Dzirnavezers ar apkārtējo teritoriju ir valsts aizsardzībā.

Dubnas lielākās pietekas:
 > labais krasts - >Jāša28; >Egļupe6; >Dūklis8; >Šusta17; >Feimanka72 km; >Oša62;
< kreisais krasts - <Kucupe5; <Malnaviņa6; <Mundova6; <Bērzupe7; <Medupe16; <Kalupe32;
www.upes.lv


Laivošana pa Dubnu

Dubna: Sīveris - Višķi
Sarežģītība: Šis maršruts ir bezkategorijas jeb t.s. atpūtas dienu pārgājiena maršruts, taču ir fiziski smags. Šķēršļi, kuri sastopami maršrutā nereti ir jāapnes, jānopludina vai jāpārceļ un tas prasa ne tikai spēku, bet arī iemaņas. Maršruts ieteicams vairāk pieredzējušiem tūristiem, kuri meklē retāk brauktus maršrutus un maz apdzīvotas vietas. Maršruts piemērots kanoe (polietilēna variantā) un piepūšamajām laivām.

Daudz to Dubnu daudzināja, nu to, hm..., ieraudzīju! Maza skaista upīte ar dzidru, tīru ūdeni, mainīgiem krastiem un dažāda rakstura gultni. Ir daudz un skaistas nometnes vietas, kaut arī krasti kopumā ir raksturojami kā aizauguši. Tātad, ja runājam par vidi šajā maršrutā, tad tā ir visnotaļ jauka un patīkama.
Bet, braukšana? Murgs. Tie koki... viens aizsprosts uz katriem 200m (vidēji).

Braukt, protams, var jebko un šis nav trakākais no iespējamiem maršrutiem, taču, pavisam noteikti, iekļaujams "mainac" kategorijā. Vismaz posmā no Cārmina līdz Aksenovas ezeram, līdz kuram vienā dienā tikt ir tiešām pagrūti pat ar kanoe. Nostāsti vēsta, ka pūšļotājiem ap šo vietu pacietība izbeidzas un tas notiek apmēram otrās dienas pēcpusdienā.
 
Ko darīt, ja esat nonācis šajā ezerā un vakars nāk virsū? Droši meklējat to meldru puduri, kurā pazūd Dubna un brauciet tālāk! Aksenovas ezers, neskato-ties uz civilizāciju savos kastos, ir tūristiem nedraudzīgs. Salas ir mitras vai noaugušas gariem slorbenājiem, bez malkas un ar redzamām zibens nedarbu pazīmēm. Pašā ezerā pilns ar dēlēm... Labāk tālāk!
Aiz ezera Dubna uz brīdi izmainas - krasti iztīrīti, gultnē akmeņi sakārtoti, šķiet ir notikuši priekšdarbi kāda HES celtniecībai taču nav pabeigti un ūdens jautri tek. Brīdī, kad pabraucam garām iespējamā vaininieka - veco dzirnavu paliekām, šie jaukumi beidzas un koku kritumi turpinās. Un tā līdz pašām beigām.
 
Maršruta pēdējo trešdaļu ir "uzlabojuši" MAZIE HESi. Tikai pirmo no četriem varētu nosaukt par mazo, bet lielākajam, aiz 12m augstā dambja, ūdenskrātuve stiepjas vairāku kilometru garumā. Grūti teikt, vai tas iepriecina vai sarūgtina. No vienas puses upe ir sacūkāta un apnesieni ir nepatīkami. No otras - šī upe vienalga nav normāli braucama... HESu ezeri maršrutā ir vienīgā vieta, kur var normāli airēt. Tiesa, ne jau šos ezerus airēt mēs braucam!

No pēdējā HES līdz Višķu ezeram ir 2km. Ja brauksiet šo posmu pēcpusdienā, tad trāpīsiet uz HESa ūdeni (slūžas taisa vaļā ap 13-14). Un, ja turbīnas strādā, šie pēdējie 2km garlaicīgi neliksies. Upei ir labs kritums un mākslīgā caurplūde dažas stundas dienā 3 reizes pārsniedz dabīgo. Turi kanti!
 
Maršrutu beidz Luknas ezerā pie caurtekas uz Višķu ezeru. Iespējami arī citi varianti, tai skaitā turpināt maršrutu tālāk līdz Līvāniem.
www.campo.laivas.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu