Divirbuļu vilkābele (Crataegus laevigata)
Divirbuļu vilkābele - Crataegus laevigata (Poir.) DC.
Divirbuļu vilkābele - angliski: midland Hawthorn; vāciski: Zweigriffliger Weißdorn; zviedru: rundhagtorn; igauņu: tömbilehine viirpuu; lietuviešu: grauželinė gudobelė; krievu: боярышник двухпестичный
Apraksts:
Vidējs vai liels (ga 1-5 m) rožu dzimtas krūms. Vainags plašs, nereti klājenisks. Miza pelēkbrūna, zarojums bagātīgs. Ērkšķi vienkārši, taisni (ga 0.8-1.5 cm). Lapas sīkas, otrādi olveidīgas (ga 1.5-4 cm, pl 1-3 cm), daivas strupas (parasti 3 daivas), iešķēlums ļoti sekls. Dažreiz lapas gandrīz pilnīgi veselas. Lapas plātnes mala sīkzobaina, pamats ķīļveidīgs, kāts īss. Ziedi diezgan lieli (Ø 1.2-1.5 cm), vainaglapas baltas, raksturīgi 2 irbuļi. Auglis - miltains ābolveida kaulenis (Ø ap 0.7 cm) ar 2 sēklām, apaļš, tumši sarkans vai sarkanīgi brūns. Ļoti īsās, plati trīsstūrainās kauslapas paliekošas, augļa galā atliektas un blīvi piekļautas pie augļa. Zied maija beigās un jūnijā, augļi nogatavojas augusta beigās un septembrī.
Izplatība:
Eiropā sastopama suga.
Latvijā ļoti reti, galvenokārt Baltijas ledusezera senkrasta līnijā valsts dienvidrietumos starp Medzi un Matru. Latvija atrodas uz ZA no sugas vienlaidu izplatības apvidus.
Biotopi:
Aug sausās nogāzēs un gravās 3-5 km garā senkrasta posmā. Iespējami starpsugu hibrīdi vai pārejas formas ar citām vilkābeļu sugām. Savdabīgais biotops, kas vienlaikus ir arī nozīmīgs ģeoloģisks objekts, stingri aizsargājams no saimnieciskās apgūšanas un teritorijas pārveidošanas.
Īpašas norādes:
Pēc augļa ar ļoti īsajām, atliektajām kauslapām un 2 kauliņiem, kā arī sīkajām lapām ar seklu iešķēlumu no pārējām vilkābelēm visvieglāk atšķiramā suga. Atšķiršanu atvieglo arī ļoti lokālā izplatība.
Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.
www.latvijasdaba.lv
Izplatība.
Eiropā: mēreni siltajā un mērenajā joslā, uz austrumiem līdz Rietumukrainai. Latvijā (Kurzemē) sasniedz areāla ziemeļaustrumu robežu.
Morfoloģija.
Vasarzaļš, 3-4 m augsts krūms vai kociņš. Dzinumi kaili, nobrieduši sarkanbrūni. Ērkšķu daudz, 0,5-2 cm gari. Lapas uz ziedošajiem dzinumiem otrādi olveida vai ieapaļi otrādi olveida, 1-4 cm garas, parasti ar 3-5 seklām un strupām daivām, kailas, koši zaļas. Ziedkopas stāvas, ar 5-12 ziediem un tāpat kā ziedu kātiņi, ziedgultne un ziedkopa kaila. Ziedi balti, putekšņu maciņi rozā. Augļi sīki, parasti gandrīz apaļi, 0,5-1,2 cm plati, brūngansarkani. Kauliņi 1-3. Mīkstums dzeltens, miltains. Zied jūnija sākumā, augļi nobriest oktobrī un pakāpeniski nobirst.
Ekoloģija.
Sastopama krūmājos un atklātās vietās strautu un senkrastu nogāzēs, gravās.
Nozīme.
Dekoratīva suga, ir šķirnes.
database.smartgardens.eu
No Divirbuļu vilkābelēm /C. laevigata/ pieprasītākās šķirnes ir:
‘Gireoudii’ – pavasara lapas zaļas, bet Jāņu dzinumu lapas sārtas un balti raibas;
‘Mutabilis’ – ziedi pildīti, atveroties maigi sārti, vēlāk netīri balti;
‘Paul’s Scarlet’ – ziedi pildīti, spilgti karmīnsarkani, lapas lielākas nekā sugai;
‘Plena’ – ziedi pildīti, atveroties balti, vēlāk bāli sārti;
‘Rosea’ – ziedi vienkārši, gaiši sārti, vidū balti;
‘Rubra Plena’ – ziedi pildīti, karmīnsārti, lapas nelielas kā pamatsugai, visbiežāk kultivētie sarkanziedu, palieli apstādījumu kociņi.
www.arijasstadaudzetava.lv