Citronkoks (Citrus limon)

Citronkoks (Citrus limon)

Ļoti daudzas ģints Citrus sugas un šķirnes telpās ražo, bet augiem jānodrošina labi apstākļi, un pat tad augļi var nebūt tādas kvalitātes, kādu piedāvā veikalos. Populārākā suga ir Citrus mitis (Citrofortunella mitis) – 1,2m augsts krūms ar maziem, rūgtiem augļiem, sāk ražot agrīnā vecumā.

Protams, citrona koka audzēšana mājās ir valdzinoša, taču, ja vēlaties iegūt augļus, tad jāiegādājas šim mērķim īpaši atlasīts telpās audzējams citronkoks. Problēma ir tāda, ka no sēklām audzēti augi neražos, ja izrādīsies par lielu parastai istabai. Telpaugu veikalos iegādājamie krūmveida kociņi ar spīdīgām lapām sāk ražot agrīnā vecumā. Parastais ziedēšanas laiks ir vasara, bet C. mitis var raisīt mazus, baltus ziedus un ražot mazus, rūgtus augļus gandrīz visu gadu.

Audzēšana ir vienkārša – galvenās vajadzības ir laba drenāža, telpa bez caurvēja, uzmanīga laistīšana, bagātīga mēslošana un vēsi, bet ne auksti apstākļi ziemā. Vasarā jānovieto laukā. Ziedi mākslīgi jāapputeksnē ar vates piciņu. Ja dzeltējošās lapas atklāj magnija deficītu, mēslo ar Multi Tonic.

Citronkoka izmantošana.
Neliels augļu koks, ko var audzēt telpā, siltumnīcā aranžērijā vai vasarā ārā. Augļus var ēst.

Citronkoka izcelsme.
Mjanmas ziemeļdaļa un Ķīnas dienviddaļa.

Apraksts.
Neliels ērkšķains koks ar iegareni ovālām lapām. Baltajiem ziediem ir brīnišķīga smarža. Citroni sākumā ir zaļi, bet nogatavojoties kļūst dzelteni.

Apgaismojums un novietojums.
Labi aug saulē, bet pacieš arī izkliedētu gaismu.

Temperatūra.
Siltā vai vēsā telpā. Minimālā gaisa temperatūra, kuru pacieš augs ir 0 grādu pēc celsija.

Citronkoka laistīšana.
Augšanas periodā augu laista regulāri, kad augsne ir gandrīz izžuvusi. Ziemā augsni tur gandrīz sausu.

Citronkoka mēslošana.
Augšanas periodā augu reizi mēnesī mēslo ar mēslojumu, kas satur nedaudz slāpekļa.

Citronkoka kopšana.
Augam no oktobra līdz aprīlim nepieciešams miera periods. To nevieto gaišā, vēsā telpā, kur gaisa temperatūra ir aptuveni 5 grādi pēc celsija. Augam nepieiešama laba drenāža. Pārstāda katru gadu pavasarī.
www.rigasziedi.lv


Īstais citronkoks (Citrus limon) ir neliels mūžzaļš rūtu dzimtas citrusaugs, kura sākotnējā dzimtene ir Dienvidaustrumāzija vai, iespējams, Indijas ziemeļi. Par citronu sauc šī koka augli, kas ir iegareni, ovāli un parasti dzeltenā krāsā.

Citronkoki izaugi līdz 4,5-6 metru augstumam, ja netiek atzaroti. Lapu garums ir aptuveni 10 cm. Ziedi ir baltā krāsā. Augļa izmēri ir no 7,5 līdz 12,5 cm gari.

Citronus audzē gandrīz visā pasaulē, un biologi nevar vairs saskaitīt, cik pavisam kopā ir citronu šķirnes. Būtiskākā atšķirība starp šķirnēm ir tikai to ārējais izskats, bet pārējās pazīmes — uzturvērtība un ekonomiskā nozīme — praktiski ir nemainīgas. Atšķirībām starp dažādu citronu šķirņu garšām nav liela nozīme, jo tie tiek salīdzinoši reti lietoti uzturā kā svaigi augļi.

Citronus visā pasaulē izmanto galvenokārt kulinārijā, bet tikpat labi var izmantot arī skaistumkopšanā un rūpniecībā, piemēram, ziepju ražošanā kā smaržvielu. No augļa iegūst sulu, bet arī tā mīkstā daļa un miza tiek izmantoti ēdienu pagatavošanā. Citronsulā ir aptuveni 5% citronskābes, kura piešķir citronam skābenu garšu un pH skaitli palielina no 2 uz 3. Citronsulu kā skābi bieži vien izmanto arī zinātniskos eksperimentos izglītības nolūkā, jo tā ir arī salīdzinoši lēti iegūstama. Citronos C vitamīns ir 51 mg uz 100 g.
lv.wikipedia.org

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu