Ciprešu dievkrēsliņš (Euphorbia cyparissias)

Ciprešu dievkrēsliņš (latīņu: Euphorbia cyparissias; angļu: cypress Spurge, vācu: Zypressen-Wolfsmilch; krievu: молочай кипарисовый)


APRAKSTS:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) dievkrēsliņu dzimtas lakstaugs. Sakne koksnaina. Visas auga daļas ar baltu piensulu. Stublājs stāvs, zarains, parasti kails. Piezemes lapas ātri atmirst un nokrīt. Lapas lineāras (ga 1.5-4 cm, pl 0.1-0.3 cm), mala gluda, gals strups, uz stublāja sēdošas. Ziedi blīvā ziedkopā (saliktā daudzžuburonī) stublāja galotnē. Vīkala lapas lineāri lancetiskas (ga 1-1.8 cm), neatšķiras no stublāja lapām. Vīkaliņa lapas rombiskas vai ieapaļas, dzeltenas, nogatavojoties augļiem - no iesārtām līdz spilgti sarkanām. Ziedi dzeltenzaļi. Ciātijs zvanveidīgs. Nektāriji ar strupiem radziņiem. Riekstiņu skaldauglis sīkpaugurains. Zied maijā un jūnijā.

IZPLATĪBA:
Sākotnēji izplatīts Eiropas vidus, dienvidu un dienvidaustrumu daļā. Kā krāšņumaugs plaši ieviests Eiropas ziemeļu daļā, kur pārgājis savvaļā.
Latvijā retumis, pārsvarā centrālajā un DA daļā. No stādījumiem savvaļā pārgājis augs.

BIOTOPI:
Veido blīvas grupas smilšainās vietās, pauguru nogāzēs, kapsētu tuvumā, gar dzelzceļiem un sausos priežu mežos.

ĪPAŠAS NORĀDES:
No citiem dievkrēsliņiem viegli atšķirams pēc blīvās ziedkopas stublāja galotnē, šauri lineārām lapām un iesārtām vai spilgti sarkanām vīkaliņa lapām (citiem dievkrēsliņiem Latvijā šāda pazīmju kopuma nav).
www.latvijasdaba.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu