Brūklene (Vaccinium vitis-idaea)
Brūklene - Vaccinium vitis-idaea L. (syn. Rhodococcum vitis-idaea (L.) Avrorin)
Brūklene - angliski: Cowberry; vāciski: Preiselbeere; zviedru: lingon; igauņu: harilik pohl; lietuviešu: bruknė; krievu: брусника обыкновенная
Apraksts:
Daudzgadīgs, mūžzaļš (ga 5-20 cm) ēriku dzimtas sīkkrūms. Saknenis ložņājošs. Stublājs koksnains, pacils vai stāvs, zaro. Lapas pamīšus, pacietas un ādainas, eliptiskas vai otrādi olveidīgas (ga 0.5-2.5 cm, pl 0.3-1.3 cm). Plātnes mala ierotījusies, skrimšļaina, virspuse tumšzaļa, spīdīga, apakšpuse blāva, klāta ar dziedzeriem. Lapas gals ar jomu vai strups, kāts īss. Ziedi blīvā ķekarā zara galā. Ķekaru veido 4-15 nokareni ziedi. Kauss īss, sārti brūns. Vainags balts vai rožains, zvanveidīgs (ga 0.4-0.6 cm), nesaaugusī galotnes daļa atlīkst. Auglis - sarkana, sulīga oga (Ø ap 1 cm). Zied jūnijā. Ogas nogatavojas jūlija beigās, augustā.
Izplatība:
Eirāzijā ļoti plaši izplatīta suga.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Veido grupas vai gandrīz monodominējošu klājienu dažādos (galvenokārt sausos priežu) mežos, izcirtumos un purvos uz ciņiem. Raksturīga suga mūžzaļo mētru - priežu mežu augu sabiedrībās (Cl. Vaccinio-Piceetea, All. Dicrano-Pinion, Ass. Vaccino vitis-idaeae-Pinetum)
Īpašas norādes:
Nozīmīgs pārtikas augs.
www.latvijasdaba.lv
Brūklene (latīņu: Vaccinium vitis-idaea) - līdz 25 cm augsts, mūžzaļš ēriku dzimtas puskrūms ar ložņājošu sakneni un stāviem, zarainiem stumbriem. Lapas ādainas, eliptiskas, virspusē tumšzaļas, apakšpusē gaišzaļas ar sarkanbrūniem punktiņiem. Ziedi rožaini vai balti, sakopoti nokarenos ķekaros. Zied maijā, jūnijā. Auglis sarkana, sulīga oga, nogatavojas jūlija beigās, augustā.
Savvaļā aug Eirāzijā (izņemot rietumdaļu) un Ziemeļamerikā. Latvijā sastopama visā valsts teritorijā. Aug sausos priežu mežos, izcirtumos, purvos uz ciņiem.
- Pārtikas augs. Tiek ievāktas nogatavojušās ogas, kuras ēd svaigas vai gatavo ievārījumus. Brūklenes pievieno arī citu augļu ievārījumiem kā konservantu.
- Ārstniecības augs. Brūklenes drogas uzlējumu un novārījumu lieto caurejas, reimatisma, podagras ārstēšanai un kā diurētisku līdzekli nierakmeņu ārstēšanai. Tautas medicīnā brūklenes lapas lieto diabēta ārstēšanai. Tibetas tautas medicīnā brūklenes lapu novārījumu lieto gastrītu ārstēšanai.
- Nektāraugs.
Brūklenes ir organiskām skābēm un minerālsāļiem bagātas ogas, kam piemīt baktericīdas un antiseptiskas īpašības. Brūklenes satur benzoskābi, C vitamīnu, pektīnvielas, mangānu, kāliju un miecvielas. To sēkliņas satur arī Omega-3 taukskābes. Tās, līdzīgi kā āboli un dzērvenes, uzlabo ēstgribu un palīdz kuņģim pārstrādāt ēdienu. Brūklenes mums savu labumu var sniegt visa gada garumā.
lv.wikipedia.org
Brūkleņu lapas ir jāievāc agri pavasarī, kamēr augs vēl nav sācis ziedēt, vai arī rudenī, kad ogas jau nogatavojušās. Tas tādēļ, ka, ievācot lapas šajā laikā, tās saglabās savu zaļo krāsu. Ievācot tās augam ziedot, tās kļūst melnas. Brūklenes lapām piemīt antiseptiska, pretiekaisuma, dezinficējoša, urīndzenoša un savelkoša iedarbība. Tās izmanto nieru un urīnpūšļa slimību – cistītu, pielītu, nierakmeņu slimības ārstēšanai, pret caureju un dažādu vielmaiņas slimību – reimatisma, podagras, spondilozes (osteohondrozes), reimatoīdo, infekciozo, nespecifisko artrītu ārstēšanai. Tautas medicīnā brūklenes lieto gastrīta ar pazeminātu skābes saturu, diabēta, žultsakmeņu slimības ārstēšanai, sāļu izgulsnēšanās locītavās novēršanai, kā arī bērniem pret urīna nesaturēšanu naktī (kopā ar asinszāles lakstiem).
Brūklenes ir arī efektīvs sviedrēšanas līdzeklis, tāpēc tiek izmantotas saaukstēšanās un dažādu vīrususlimību profilaksei. To ogas pazemina asinsspiedienu, lieliski šķīdina žultsakmeņus un nierakmeņus, kā arī siekalu dziedzeru akmeņus. Kaltētu brūkleņu lapu un ogu pulveris aptur asiņošanu, bet lapu un ogu tēja ārstē nervozitāti, klepu, bronhītu un pat kašķi.
Veciem un slimiem cilvēkiem ieteicams ēst brūklenes pa tējkarotei ik pa 2-3 stundām. Tās labi attīra organismu. Vēlams ēst svaigas ogas. Saspiestas brūkleņu ogas ieteicams likt uz ādas audzējiem un augoņiem, tomēr tas jādara ar ārsta ziņu. Brūklenes uzlabo ādas krāsu, stiprina matus, novērš grumbu veidošanos, kā arī atsvaidzina ādu.
Uzmanību: lietojot ilgstoši un lielās devās, brūkleņu lapās un vasā esošais hidrohinons var radīt nevēlamas parādības – aknu kairinājumu, anēmiju, nespēju. Tādēļ jāuzmanās ar to lietošanu.
dabasspeks.com