Baznīcas iela 1, Kuldīga

Kuldīgā Baznīcas ielā 1 atrodas itāļu renesanses stilā veidota celtne – Jaunais rātsnams, kas būvēts 1860. gadā. 1905. gadā te darbojās Kuldīgas revolucionārā rīcības komiteja. 1980. gadā atkal iedarbināja rātsnama veco pulksteni. Kuldīgas Jaunajā rātsnamā atrodas Kuldīgas novada pašvaldība.


Kuldīgas novada pašvaldība

Ar 2021. gada 1. jūlija Kuldīgas novada domes lēmumu izveidota Kuldīgas novada pašvaldība, apvienojoties Kuldīgas novada pašvaldībai, Skrundas novada pašvaldībai un Alsungas novada pašvaldībai.

Baznīcas iela 1, Kuldīga, LV 3301
Tālrunis: 633 22469, 29579618
Būvvalde: 633 21903
Fakss: 63341422
E-pasts: DOME@KULDIGA.LV
Rēķiniem: REKINI@KULDIGA.LV
Informācijas iegūšanai: INFO@KULDIGASNOVADS.LV
kuldiga.lv

Rātsnams un Rātslaukums ir 17. gs. izveidota pulcēšanās vieta. Jauno rātsnamu (pēc skaita trešo) Kuldīgā uzcēla ap 1868. gadu pēc arhitekta Oto Dīces (1833–1890) projekta. 1873. gada pilsētas plānā atzīmēta kā jaunais rātsnams. Ēka tika veiksmīgi izvietota laukumā, atstājot veco rātsnamu pakārtotā lomā. Ēku uzskata par Kuldīgā reprezentatīvāko, tādēļ tieši šeit atkal tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs. 1905. gadā te darbojās Kuldīgas revolucionārā rīcības komiteja. Kuldīgas jaunais rātsnams ievērojams ar to, ka tas ir vienīgais 19. gadsimta otrajā pusē Latvijā uzbūvētais rātsnams un Kuldīga ir vienīgā pilsēta, kuras pašvaldība strādā vēsturiskā rātsnamā.

Rātsnams būvēts eklektisma stilā, ierosmei izmantojot viduslaiku formas. Rizalītveida izvirzījumi abās garenfasādēs un ēkas vidusdaļas paaugstināšana uzsvēra tās simetriskumu. Apjoma vainagojums ar dekoratīvu mašikulu joslu un stūru tornīšiem atgādina viduslaiku pils tēlu. Ēkas vidusdaļas torņveida pacēlumā virs balkona novietots pilsētas pulkstenis. Tas rādīja laiku divos virzienos: viena ciparnīca bija ārpusē, otra – sēžu zālē. Pulkstenis 1953. gadā tika norauts, taču restaurēts un daļēji atjaunots 1981. gadā atgriezās savā vietā. Rātsnama vēsturiskumu uzsver ailu un nišu pusaploces arku forma. Plānojums ir simetrisks un vienkāršs, tradicionāli rātes lielā zāle izvietota otrajā stāvā, lai no balkona varētu uzrunāt pilsoņus tirgus laukumā.
www.zudusilatvija.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu