Asfalts
Asfalts var būt: asfaltbetons – būvmateriāls ceļu veidošanā; bitumens – organisks savienojums, ko izmanto asfaltēšanā.
Asfaltbetons (dažreiz sauc par asfaltu) ir būvmateriāls, asfalta java ar šķembu, grants un oļu pildvielu. Lieto galvenokārt autoceļu, pagalmu, ielu, tiltu segumos, kā arī rūpniecisko ēku grīdām un jumtiem. Asfaltu pagatavo izžāvētu, sakarsētu pildvielu sajaucot ar asfalta pulveri un bitumu. Maisot karsē līdz 175-180 °C. Izklāj un noveltņo karstu masu, tādēļ asfaltbetonu ražo tuvu patēriņa vietai. Eksistē divas asfaltbetona sagatavošanas metodes:
Karstā metode – saistviela ir izkausēts naftas piķis, šādu asfaltbetonu iestrādā karstu. Šī ir izplatītākā metode. Šāds asfalts ir lētāks un izturīgāks kā ar auksto metodi
Aukstā metode – saistviela ir piķa emulsija vai šķīdums kādā organiskajā šķīdinātājā. Šī metode nav tik darbietilpīga, jo šķīdinātāja iztvaikošana notiek lēnāk kā atdzišana. Mūsdienās šo metodi lieto maz.
Bitumens (latīņu: bitumen – ‘zemes piķis’) jeb piķis ir no naftas vai akmeņoglēm destilācijas procesā iegūts organisks savienojums, kas tiek izmantots ceļu asfaltēšanai, hidroizolācijai un citu dažādu segumu izgatavošanā.
www.lv.wikipedia.org
Lasīt tālāk