Annenieku luterāņu baznīca
Annenieku evaņģēliski luteriskā baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcas baznīca, kas atrodas Dobeles novada Annenieku pagasta Anneniekos.
Koka baznīca Anneniekos celta 1711. gadā vietā, kur pēc Lielā mēra tika apglabāti apkārtnes iedzīvotāji. Pašreizējā mūra baznīca ar 300 vietām celta 18. gadsimta vidū kā Jaunpils baznīcas filiālbaznīca. Remontēta 1863. un 1932. gadā. Pēdējā remonta laikā nomainīta baznīcas torņa konstrukcija Paula Kundziņa vadībā. Celtne cieta Otrā pasaules kara laikā, tomēr draudze saglabājās un darbojās līdz 20. gadsimta sešdesmito gadu vidum. Vēlākos gados baznīca pamesta un izlaupīta. Draudze savu darbību atjaunoja 1990. gadā un kopš tā laika baznīca pamazām tika atjaunota. Atjaunoja un svētīja torņa smaili, kurā uzstādīja apzeltītu gaili, krustu un bumbu. Atjaunots arī altāris un baznīcas interjers. Pie baznīcas atrodas Annenieku kapliča, kas celta kā baronu kapenes.
lv.wikipedia.org
Annenieku baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 1711. gadā vietā, kur pēc lielā mēra apglabāti tuvējās apkārtnes iedzīvotāji, tika uzcelta koka baznīca. Pašreizējā baznīca, jau kā mūra ēka ar 300 sēdvietām, celta 18. gadsimta vidū. Tā darbojusies kā Jaunpils palīgbaznīca. Remontēta 1863. un 1932. gadā. Pēdējā remonta laikā nomainīta baznīcas torņa smailes konstrukcija. Celtne cietusi Otrā pasaules kara laikā, tomēr savu darbību pēc kara atsākusi un draudze pastāvējusi līdz pat 20. gadsimta 60. gadu vidum. Vēlākajos gados baznīca vandāliski postīta un izlaupīta.
1990. gadā Annenieku evaņģēliski luteriskā draudze tiek atjaunota. Pirmais atjaunotās draudzes mācītājs ir prāvests Atis Vaickovskis. Baznīcu pamazām remontē. 2000. gadā Rīgas Amatniecības vidusskolas absolventi kā savu diplomdarbu dāvina draudzei jaunu baznīcas interjeru – altāri, kanceli, solus un balkonu. Tagad draudzi vada mācītājs Aivars Salmanis. Dievkalpojumi notiek katru otro svētdienu. Pie baznīcas atrodas Annenieku kapliča. Sākotnēji tā celta kā baronu kapenes. Pēc Pirmā pasaules kara iznāk rīkojums visus kapenēs esošos zārkus aprakt, tā cenšoties tos pasargāt no izlaupīšanas. Zārki izņemti no grezniem koka sarkofāgiem un aprakti, bet sarkofāgi tā arī nomētājušies. Vēlākajos gados kapenes sāktas izmantot kā parasta kapliča.
www.zudusilatvija.lv