Alberta iela 8, Rīga
Rīgā Alberta ielā 8 atrodas daudzstāvu mūra īres nams, celts 1903. gadā, arhitekts Mihails Eizenšteins.
Viena no izteiksmīgākajām eklektiski dekoratīvā jūgendstila ēkām ar piesātinātu fasāžu dekoratīvo apdari. Visgreznākā ēkas daļa ir centrālais rizalīts, kas asociējas ar koku, kura augšējās daļas lapotnē izvietota lauvas galva, kas ir spēka un varenības simbols. Ēkas fasāde ritmiski dalīta ar pilastriem, kurus rotā izteiksmīgi sieviešu galvu maskaroni, kas simbolizē daili un skaistumu. Logu dekoratīvajai apdarei izmantoti dekoratīvie ciļņi, kurus rotā atbaidošu nezvēru maskas, kas sargā mājas iemītnieku mieru. Ēkas fasādes apdarē izmantots zilais ķieģelis un gaišais apmetums.
www.jugendstils.riga.lv
Ēkā atrodas:
"Arteforma", SIA, skulptūras tēlniecības darbnīca
Alberta iela 8, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 29542567
Uzņēmumi, kas atrodas adresē Rīga, Alberta iela 8
ALBERTA 8, Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība
Rīga, Alberta iela 8-8
ARTEFORMA, SIA
Rīga, Alberta iela 8 /I
VESELĪBAS CENTRS DMF, SIA
Rīga, Alberta iela 8-7
Mihails Eizenšteins
(1867—1921)
Mihails Eizenšteins bija muižnieks, arhitekts un būvinženieris Krievijas impērijā, kurš XX gs. sākumā darbojās arī Rīgas pilsētbūvē. Viņa dēls ir ievērojamais padomju kinorežisors Sergejs Eizenšteins.
M. Eizenšteins, pēc profesijas būvinženieris jeb, kā toreiz teica, civilais inženieris, izglītību bija ieguvis Sanktpēterburgā. Viņš strādāja Vidzemes guberņas valdē par satiksmes ceļu nodaļas priekšnieku. Pēc viņa projektiem Rīgā uzcelts vairāk nekā 15 daudzstāvu mūra dzīvojamo ēku, un gandrīz puse no tām tagad ir augstākās proves – valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi.
Pirmās M. Eizenšteina celtnes – īres nami Strēlnieku ielā 19 (1897), Krišjāņa Barona ielā 39 (1898) un Margrietas ielā 16 (1900) – uz vispārējā Rīgas arhitektūras fona ne ar ko neizcēlās. Tie bija tradicionālie eklektisma stila darinājumi ar fasādēs vienmērīgā ritmā sakārtotiem, galvenokārt renesanses formu garā veidotiem arhitektoniskās apdares elementiem un detaļām. Tāda ir arī Dzirnavu ielas 18. nama pagalma dziļumā pēc viņa projekta 1901. gadā celtā ēka. Taču 1904. gadā šajā pašā pagalmā M. Eizenšteins uzcēla vēl vienu ēku, un tā nepavisam nelīdzinās iepriekšējai. Pilnīgi cita apjomu kompozīcija, cita logailu forma, cits stils.
lv.wikipedia.org
jugendstils.riga.lv