Aiviekste

Aiviekste ir upe Latvijā, pēc baseina lielākā Daugavas pieteka. Aiviekste ir 14. garākā Latvijas upe. Tā atdala Vidzemi no Latgales.
Garums 114 km, baseina platība 9160 km2, kopējais kritums 26,9 m. Iztek no Lubāna ezera, savāc galvenokārt Austrumlatvijas zemienes ūdeņus. 25% no Aiviekstes baseina platības klāj meži, 15% - purvi. Baseinā daudz slapju pļavu, lieli purvu masīvi.

Aiviekste iztek no Lubāna ezera ziemeļu gala, kur met plašu pusloku un tad pagriežas dienvidrietumu virzienā. Šajā posmā ir vismazākais kritums, turklāt te Aiviekste uzņem lielākās pietekas Pededzi, Balupi un Iču. Tālāk tek iztaisnota un padziļināta 83 km garumā. Meirānu kanāls pievada Lubāna ezera agrāko pieteku Malmutas un Lisiņas ūdeņus. Lejasgalā Aiviekste tek pa viegli viļņotu apvidu. Te upē ir vairākas salas, sēkļi un aptuveni 15 akmeņainas krāces. Uz šo salu grupas ir uzcelta Aiviekstes HES - viena no lielākajām mazo upju spēkstacijām Latvijā. Pēc Pļaviņu HES izbūves Aiviekstes lejasgalu appludina ūdenskrātuve.
lv.wikipedia.org

Aiviekste ir pēc baseina lielākā Daugavas pieteka. 14. garākā Latvijas upe

Savāc galvenokārt Austrumlatvijas zemienes ūdeņus. Iztek no Lubāna ezera ziemeļu gala, kur met plašu pusloku un tad pagriežas dienvidrietumu virzienā. Šajā posmā ir vismazākais kritums, turklāt te Aiviekste uzņem lielākās pietekas Pededzi, Pērdi //Bolupi (Balvupi) un Iču  pa jaunām gultnēm. Tālāk tek iztaisnota un padziļināta 78 km garumā līdz > Kujas ietekai. Meirānu kanāls pievada Lubāna ezera agrāko pieteku Malmutas un Lisiņas ūdeņus. 25% Aiviekstes baseina platības klāj meži, 15% - purvi (1995.). Baseinā daudz slapju pļavu, lieli purvu masīvi. Visā garumā regulēta, barbariski rakta. Lejasgalā upē ir vairākas salas, sēkļi un aptuveni 15 akmeņainas krāces. Uz šo salu grupas ir uzcelta Aiviekstes hes - viena no lielākajām "mazo upju" spēkstacijām Latvijā. Tās zivju ceļš bija laba vingrinājumiem laivu nobraucienu vieta. Pēc Pļaviņu hes izbūves Aiviekstes grīva appllūst.
www.upes.lv


Labā krastas pietekas

  • Iča,
  • Piestiņa,
  • Pededze (6. garākā upe Latvijā, garāka par pašu Aivieksti),
  • Liede,
  • Kuja,
  • Svētupe,
  • Arona,
  • Veseta.

Kreisā krasta pietekas

  • Zvidze,
  • Isliena.


Zivis
Aiviekste ir ļoti bagāta ar zivīm (ālanti, plauži, zuši, līdakas, raudas, asari, ruduļi, retāk sami).

Apdzīvotās vietas
Upes krastos atrodas Lubāna, Meirāni, Saikava un Ļaudona, bet pie ietekas Daugavā — daļa Pļaviņu (Gostiņi).


Aiviekste nevar pārsteigt ar mežonīgu straumi vai Gaujai piemītošajām dramatiskajām ainavām, tomēr tā ir liela un interesanta upe ar savu šarmu. Tā patiks divu veidu laivotājiem: tiem, kas ir maratonu un kilometru cienītāji, kuri ietūķī sevi šauros kajakos un strauji cilājot airi vēro vidējā ātruma rādījumu sava GPS ekrāniņā, un tiem, kuri sasies kopā laivas, pludināsies pa straumi un laipni pasniegs viens otram dažādus našķus. Tie otrie būs ņēmuši vērā visu laiku labākās laivošanas mācību grāmatas pamācību, kurā teikts, ka laivu braucienā jāņem līdz „..pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami- dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts.” (Džeroms K. Džeroms „Trīs vīri laivā”).

 Aiviekste, slūžu iegrožota, iztek no Lubāna ezera. Lubāns, kopā ar apkārtējiem purvājiem un mazo upju baseiniem ir lielākais Latvijas ezers un Aivieksti cilvēki vienmēr centušies izmantot kā liekā ūdens novadītāju uz Daugavu. Daudzviet mākslīgi paplašinātā Aiviekste, slūžu sistēmas, kanāli, iztaisnotā Aiviekstes lielākā pieteka Pededze, lēzenie un lapu kokiem noaugušie līkumi, – tas viss veido asociācijas ar Anglijas zemieņu kanālu un upju sistēmām. Straume līdz pat Aiviekstes HES (101km no Lubāna) ir lēna un kritums vidēji ir tikai 1m uz 14km. Upe sasparojas pēc Aiviekstes HES un turpmākos 14km līdz Daugavai uzrāda gluži vai galvu reibinošu 0,8m kritumu uz kilometru.

Tālāko Aiviekstes posmu no Lubānas līdz pat Daugavai (79,8km) var ieteikt tiem, kas vēlas nesteidzīgu atpūtas režīma laivojumu. Šis posms vasarā ir laba alternatīva Gaujas un Salacas maršrutiem – Aiviekstē jums nebūs jācīnās par apmetnes vietām ar sev līdzigajiem un visai ticams, ka garos posmos neredzēsit nevienu citu laivotāju.  Sākot no Lubānas uz leju līdz pat Ļaudonai (81,8km no Lubāna) Aivieksti šķērso 5 tilti ar vidējo intervālu 10km starp tiem, bet gar upi ir attīstīta ceļu infrastruktūra. Tas viss ļauj variēt jūsu ceļojuma garumu īpaši neapgrūtinot laivu nomātājus.
www.upesoga.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu